reklam
Ana Sayfa Gündem 4 Ağustos 2015 1729 Görüntüleme

Perşembe Günü Kavrulacağız

Perşembe Günü Kavrulacağız

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik,” meteorolojiden edinilen bilgiye göre 6 Ağustos Perşembe günü Mersin ve çevresinde hava sıcaklığının 34 derece olacak olmasına rağmen, % 93’e kadar çıkacak nem oranı ile hissedilen hava sıcaklığının 59,5 derece olacağını ve vatandaşların özellikle Perşembe gününe dikkat etmeleri gerekir” dedi.

Son birkaç gündür yaşanan sıcak hava ve nemin birleşmesiyle yaklaşık 50 dereceleri bulan sıcaklık perşembe günü 60 derecelere çıkacak.

Dr. Aytekin Kemik, “ eğer mümkünse kapalı ve klimalı ortamdan dışarı çıkmayın , mutlaka çıkmanız gerekiyorsa da 10:00-17:00 saatleri arasında çıkmayın.dışarı çıktığınız zamanda yanınızda mutlaka güneş gözlüğü, şemsiye ve şapka bulundurun “dedi.

Aşırı sıcaklar sadece tansiyon ve kalp hastalarını değil, sağlıklı kişileri bile son derece olumsuz etkiliyor. Ancak özellikle 4 yaşın altındaki çocuklar, yaşlılar, hamileler, aşırı kilolular, solunum rahatsızlığı, kalp –damar hastalıkları ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler açısından ciddi riskler oluşturmakta. Sıcak ve nemli ortamda kalarak güç efor sarf eden kişilerde halsizlik, bitkinlik, baygınlık, aşırı terleme gibi belirtiler görülebilirken, hava akımının olmadığı kapalı ortamlarda kalan kişiler de sıcak çarpması etkili olmaktadır.

Ayrıca aşırı sıcak ve nem ruhsal sağlığı da olumsuz etkilemekte, sinirlilik hali, uyku bozukluğu ve öfke patlamaları gibi sorunlara yol açmaktadır. Solunum zorluğuna da yol açan sıcak hava sebebiyle özellikle kalp hastalarının daha da dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu havalarda kendini zorlayan hastalarda kalbin iş yoğunluğunun artması ve daha fazla yorulması kalp krizi riskinin oranını da arttırmaktadır.

Zorunlu olmadıkça 10.00-17.00 saatleri arasında dışarıya çıkmayın.

Kapalı alanların havalandırılmasına özen gösterin.

Bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketin. Suyun yerini hiçbir şeyin tutmadığını, çay ve kahvenin vücuttaki suyu azalttığını unutmayın.

Hafif yemekleri ve sulu yiyecekleri (meyve, salata, çorba vb.) tercih edin, yağlı ağır yemeklerden ve aşırı yemekten kaçının.

İnce, açık renkli, pamuklu bol giysiler giymeye özen gösterin. Geniş kenarlı şapkalar kullanın ve ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanın.

Sık sık ılık su ile duş alıp serinlemeye çalışın.

Güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu güneş kremi sürün.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster