reklam
Ana Sayfa Foto Galeri, Gündem 5.08.2015 2510 Görüntüleme

Caretta Yavruları Denizle Buluşuyor

Mersin’in Anamur ilçesindeki sahilinde yaklaşık iki ay önce Carette carettalar tarafından bırakılan yumurtalar yuvalarından çıkmaya ve denizle buluşmaya başladı.

caretta 3

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının Anamur sahillerine bıraktığı yumurtalardan yavrular çıkmaya başladı. Yavru çıkışı yaklaşık olarak 15 Eylüle kadar devam edecek.

Anamur kumsalının deniz kaplumbağalarının en iyi üreme sahalarından biri olduğu bilinmektedir. Kumsalda yapılan yumurtaların kafeslenmesi, kayıtlarının tutulması, yavru çıkışlarının takibinde   gönüllüler ve Anamur Belediyesi görev alıyor.

Gece karanlığında yuvadan çıkan yavru kaplumbağalar karada bulundukları sürece içgüdüsel olarak deniz ufkundaki ışık parıltısına doğru yol alır. Kaplumbağalar yuvadan çıktığı andan itibaren ışıklandırmalar, köpekler, insanlar tehlike oluşturabiliyor . Kumsalın gerisinde yer alan güçlü bir ışık kaynağı deniz kaplumbağalarının ters yöne gitmelerine sebep olur buda zaten nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kaplumbağaları ölüme götürür. Bunun için bu günlerde özellikle çay bahçelerinin ışıklandırılmasında hassas davranmak ve kaplumbağaların yolunu ve yönünü şaşırtacak ışık kaynaklarının perdelenmesi gerekiyor.

Ayrıca kaplumbağa yumurtalarının kafeslerle belirlenen bölgelerindeki kuma basıldığı takdirde sıkışan kumdan caretta caretta yavruları dışarı çıkamaz ve ölürler. Bu nedenle tabelaların olduğu yerlerde dikkatli olmamız gerekiyor. Eğer  yavruların denize gidişini izlemek istiyorsak en az 10 metre mesafeden izlememiz gerekmektedir.

Aslıhan motel & Restaurant ve aile çay bahçesi  sahilinde dün gece saat 03’00’te çekilen bu görüntüler için Anamur Postası olarak , Kemal Özateş hocama teşekkür ederiz.

caretta2 caretta1

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster