reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 11 Haziran 2015 3152 Görüntüleme

Karınca ve Sivrisinekten Limonla Kurtul

Karınca ve Sivrisinekten Limonla Kurtul

Anavatanı  kesin olmamakla birlikte Sicilya olarak kabul edilen ve 12.yy’da buradan ülkemize  getirilerek önce Akdeniz bölgesinde , daha sonraları ise ılıman iklimli bölgelerimizde  de  yetiştirilmeye başlanan turunçgiller familyasından olan limon , ülkemizde bol miktarda yetiştiriliyor olmasına rağmen saymakla bitmeyecek kadar çok faydalarının henüz birçoğundan haberdar değiliz.

Bugün size limonun bilmediğimiz birkaç faydasını yazmak istedim.

Özellikle havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan karınca , sinek gibi böceklerden rahatsız olmayanımız yoktur. Her ne kadar rahatsız olsak ta , ilaç losyon gibi kimyasallarla korunmanın zararlı olduğunu düşündüğümüz  ,yada onları öldürmeyi  tercih etmediğimiz için onlarda sanki gözümüzün içine baka baka görevlerini yapmaya devam ediyorlar.

Bu böceklerle kimyasallar  kullanmadan da  mücadele etmek mümkün.

Öncelikle,salgı bezini kullanarak yiyeceğin olduğu yere kadar uzanan bir koku izi bırakan karıncalarla mücadele etmek için , limonu dörde bölüp ortasına bir tatlı kaşığı kuru nane koymanız yeterli .O bölgeye bir daha karınca gelmez. Bir süre sonra kuruyan naneli limonu değiştirerek , onları hem evimizden uzak tutmuş  hem de öldürmemiş oluruz.

Yine yaz günlerimizin kabusu sivrisinekler ,  sivrisinekler limon ve karanfil kokusunu sevmezler. bu kokuyu sevmeyen sivrisinekler  pencereden yada kapıdan içeri girmiyorlar. Yarım kesilmiş bir limona karanfiller saplayarak ,veya sıkılmış limon suyunun içine karanfil atarak bunu kapı ve penceremize yakın yerlere koyduğumuzda evimize sivrisineğin girmediğini göreceğiz. Burada dikkat etmemiz gereken husus, sineğin evimize girebileceği kapı, balkon ,pencere gibi yerlere karanfilli limonlardan koymaktır. Bu yöntem sizi yaklaşık bir hafta sineklerden uzak tutacak , kuruyan limonların yerine yenisini koyarak korunmaya devam edeceksiniz.

Bölgemizde çok yetişen limonla ilgili yazılarımız devam edecektir.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster