reklam
Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2020 616 Görüntüleme

ANAMUR MÜFTÜSÜ ÇINAR’DAN ÇİRKİN SALDIRI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

ANAMUR MÜFTÜSÜ ÇINAR’DAN ÇİRKİN SALDIRI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Abdullah UYSAL / anamur postası

Mersin ili Anamur ilçesinde yaşanan olayda , ilçe müftüsü Zeynal Abidin ÇINAR , Cuma namazı çıkışında yumruklu saldırıya uğramıştı.

Anamur’ da önceki dün yaşanan olayda ,  ilçe Müftüsü Zeynal Abidin ÇINAR, Otogar Cami-i’nden Cuma Namazı çıkışında, iki kişinin yumruklu saldırısına uğramıştı.

Anamur Müftüsü Zeynal Abidin ÇINAR  çirkin saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada ; ”18 Eylül Cuma günü bu hafta Va’z ve İrşad görevini ifa ettiğim Kıprıs (Otogar) cami çıkışı daha önce hiç görmediğim, tanımadığım ve duymadığım, bana dini bilgi sormak için yaklaştıklarını zannettiğim iki şahıs tarafından saldırıya uğradım.

Yunus’un diliyle;

Sövene dilsiz gerek

Dövene elsiz gerek

düsturuyla hiç bir karşılık vermediğim gibi olay anında da saldırma sebeplerini öğrenmek için şahıslara soru sordum, niçin yaptıklarını öğrenmeye çalıştım ama öğrenemedim. Olay anlık oldu, çok hızlı cereyan etti. Ve şahıslar saldırdıkları hızla uzaklaştılar. Ben ambulans ile hastaneye kaldırıldım.

Emniyet görevlilerimiz bu saldırganları hemen yakalamış ve mevzu yargıda…

Ben sadece şunu söyleyebilirim;

Biz öldürmeyiz, ölürüz. Taş atmayız, gülücük atarız.

Biz bir gül yetiştirmek için bin bir cefaya katlanmanın ibadet olduğu inancına sahibiz ve böyle bir gelenekten geliyoruz..

Benim derdim ve gündemim şudur:

Değerlerine; evine, ocağına, ailesine, vatanına milletine, inancına, ibadetine, gelenek ve göreneklerine sürekli yabancılaşan şu güzel GENÇLİK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Milletimizin en kutsal kurumu olan, kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlıyı en güzel bir şekilde muhafaza eden aile kurumumuz çok zarar gördü. Aile fertlerinin birbirleriyle sarsılmaz bağları olan; sadakat, sevgi, saygı, muhabbet, özlem, fedakarlık… gibi hisler, aşırı derecede zayıfladı ve maalesef bu güzel duyguların yerini karşılıklı menfaat ilişkisi aldı. Sonuçta aile kurumu, en küçük bir sarsıntıda paramparça olup ortaya çok acı ve dramatik hikayelerin çıkıyor…

 

BEN AİLE PROBLEMLERİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN NE YAPABİLİRİM?

 

Son dönemlerde medyada ülkece şahit olduğumuz, hiçbir dini eğitimleri olmadığı halde kendilerine taktıkları çeşitli isimlerle, giydikleri kisvelerle ve anlattıkları akıldan, ilimden, ilmi bir kaynak ve delilden uzak uçuk kaçık hikaye ve menkıbelerle etraflarına kitleler toplayan, vatandaşlarımızı aldatan sapkın ve sapık din istismarcıları medyada yer alıyor. Bu sapık ve sapkın din istismarcıları, insanlarımızın inançlarına ve kendilerine sahih dinlerini en doğru şekilde öğretmek ve bu konuda doğru rehberlik yapmak için her türlü gayreti gösteren din görevlisi Hocalara karşı, şüpheyle bakmalarını sebep oluyorlar ve bu konuda da sürekli gündemi meşgul ediyorlar.

 

Şunu çok iyi biliyorum ki bir şeyin aslı/hakikatı en güzel ve cesur bir şekilde, insanların rahatlıkla ulaşabileceği arı-duru bir halde meydanda olmazsa ÇAKMALARI MEYDANI DOLDURUR ve İLGİ UYANDIRIR.

İşte ben bunun için bir şeyler yapabilirim, dedim ve bu amaçla; çakmalarına pirim vermeyecek, meydanı din istismarcılarına ve bezirganlarına bırakmayacak, vatandaşlarımıza sahih dini hiçbir menfaat beklemeden en güzel şekilde anlatacak yarının hocaları olacak olan öğrencilerimizi çağın ihtiyaç duyduğu en donanımlı şekilde yetiştirebileceğimiz, Anamur halkı ve çok kıymetli Din görevlisi Hocalarımızla el ele vererek Anamur’umuza iki tane Erkek ve Kız Hafızlık Kur’an Kursu kazandırdık.

 

PEKİ BU ÖĞRENCİLERİMİZ ve KUR’AN KURSLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI NASIL KARŞILAYABİLİRZ?

 

İmam Hatip Müdürümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gayretleriyle İLÇEMİZE PROJE İMAM HATİP LİSESİ açıldı. Bu okulların açılması, eğitim ve öğretici ihtiyaçlarının giderilmesi, başarılı öğrencilerin burayı tercih etmesi din istismarının ve istirmarcılarının önüne geçmek için çok önemli. Bizlerde ilçe müftülüğü olarak ortaokulu bitiren sınavlardan yüksek puan alan başarılı öğrencileri buraya teşvik etmek ve buralarda en güzel şekilde eğitim verilebilmesi için sorumluluk aldık. İmam Hatibi yüksek puanla tercih eden başarılı öğrencilere Diyanet Vakfı Anamur Şubesi olarak burs vereceğiz.

BENİM DERDİM BURALARDA ÖĞRENCİN TAM DONANIMLI OLARAK YETİŞMESİ İÇİN İMAM HATİP İDARECİ VE HOCALARINA YARDIMCI OLMAK BUNLARA VERECEĞİM BURSA KAYNAK BULABİLMEK.

Halkımızın çok büyük bir ihtiyacını gideren, Diyanet İşleri Başkanlığının harika bir projesi olan 4-6 yaş Kur’an Kurslarını ilçemizde birçok bölgede açtık ve burada hocalarımızın yavrularımıza verdiği eğitimden çok güzel dönüşler aldık. Bu güzel Kursları ilçemizin ihtiyaç duyulan her bölgesine bütün mahallelerine en modern bir şekilde açmak istiyorum.

 

BU KURSLARI YAPACAK MADDİYATI NASIL TEMİN EDEBİLİRİZ?

 

Allah’ın en güzel emanetlerinden olan geleceğimizi teslim edeceğimiz yavrularımız için açtığımız ve şimdiye kadar harika hizmetler yapan mevcut kurslarımızın ihtiyaçlarını nasıl giderebilir, YAVRULARIMIZA EN KALİTELİ EĞİTİMİ, HALKIMIZA EN GÜZEL HİZMETİ NASIL VEREBİLİRİZ?

Vazifemiz, projemiz, hayalimiz ve aşkımız güzel ilçemiz Anamur halkına hizmet hizmet hizmet…

BENİM DERDİM DE GÜNDEMİM DE BUDUR?

İnşallah şimdiye kadar müftülük personelimizle elele vererek Anamur’umuza yaptığımız güzel hizmetler, yenileri eklenerek ve artarak devam edecektir.

Vazifemiz belli, yolumuz ortada, gayemiz açıktır.

BİZ DEVLETİMİZİN VERDİĞİ BU KUTSAL VAZİFEYİ, BU GÜZEL YOLDA, İ’LA’YI KELİMETULLAH GAYESİYLE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Gideceğimiz yolda ancak şevkimizi artıracak bu menfur ve bir o kadar da acı hadiseden dolayı gerek birebir, gerek telefonla, gerek mesajla, gerek basın yoluyla şahsıma desteklerini bildiren HERKESE ÇOK TESEKKUR EDİYORUM.

Allah bu necip milleti, dininin ve ümmeti Muhammed’in hizmetiyle her daim aziz ve memur eylesin.

Bizleri de son nefesimize kadar Sırat-ı Müstakim üzere kılarak Din-i Mübine ve insanlığa destansı hizmetler yapan ecdadımıza layık eylesin.

Allah hepimizin yardımcısı olsun ” dedi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, ilçemiz Müftüsü Zeynal Abidin ÇINAR’a yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyor, ÇINAR’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

  

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil