reklam
Ana Sayfa Gündem 25 Ağustos 2019 1654 Görüntüleme

TÜRKİYE’DE BİR İLK,”BALON BALIĞI TUTMA YARIŞMASI ” ANAMUR’DA DÜZENLENDİ

TÜRKİYE’DE BİR İLK,”BALON BALIĞI TUTMA YARIŞMASI ” ANAMUR’DA  DÜZENLENDİ

Abdullah UYSAL / anamur postası

Anamur Belediyesi ve Doğa Sporları Avcıları Derneği ile ortaklaşa düzenlediği “ Balon Balığı Tutma Yarışması” İskele Mini Çarşı’da gerçekleşen ödül töreni ile sona erdi.

Yarışma 25 Ağustos 2019 Pazar günü saat 06:30 (ticari tekneler)ve 07:00’da (özel tekneler) için Dragon Çayı’nda start verildi. Yarışma Kum Burnu ile Ören Burnu 10 metre ile 100 metre derinlik arasında hakem teknelerinin belirlediği bölge içinde her tekne 100 metre aralıklarla yarıştılar. Yarışma saat 13:00’da Dragon Çayı’nda sona eren ve tutulan balon balıkları burada teslim edildi. Jüri üyelerine teslim edilen balon balıklarının tek tek sayımına geçildi. Yarışın sonunda İskelede bulunan Mini Çarşıda ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Binbaşı Çağlar HANIMELİ, Doğa Sporları Avcıları derneği başkanı Cafer GÜLMEZ ve yönetimi, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Balon Balığı Tutma” yarışmasında dereceğe girenler şöyle; Kapo adlı teknesiyle yarışmaya giren Serkan METERİS  70 adet Balon balığı tutarak birinci, Suzuki 4 bg deniz motoru ve altın, ikinci ise Gökhan 8 adlı teknesiyle Meltem Ceren  GÜLENER  44 adet Balon Balığı tutarak ikinci, İsatek 3.50m tekne ve altın,  Pala Reis adlı teknesiyle Cihangir UYGUR 36 adet Balon Balığı tutarak üçüncü, Daiwa Tonacom 1000E elektrikli Çıkrık ve küçük altın aldı.

Balon Balığı tutma yarışmasının ödül töreninde “Anamur’u tanıtma konusunda  bu yarışmayla hedeflerine  ulaştıklarını kaydeden Hidayet KILINÇ konuşmasında “Bu denizlerin canavarı olan Balon balığını yakalayarak hem farkındalık oluşturmak, hem dikkat çekmek hem de Anamur’umuzu tanıtma noktasında çok büyük faydaları olacağını biliyorduk.  Neticede bu yarışma gayesine ulaştı.  Balon balığı bir günde 40 – 50 balığı yiyen bir canavarı bizde ortadan kaldırmak hedefindeyiz. Bu sebeple yarışmayı organize ettik. İnşallah bu tür organizasyonları devam ettireceğiz hatta önerileri olan uzman arkadaşlarımızın nisan mayıs ayın da yumurtlama mevsiminde bu işin yapılması noktasında istekleri oldu. Biz de dernek yöneticileri ile beraber bu işi değerlendireceğiz yumurtlamadan önce bunları tutacağız ve denizlerimiz deki balıkları bunlara yedirmeyeceğiz” dedi. Konuşmanın sonunda birde müjdesi olan Belediye Başkanı KILINÇ; olta balıkçılığın artması noktasında denizde resif çalışmasının çok yakında faaliyete geçeceğini söyledi. Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ’ın konuşmasının ardından Antalya Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’nden araştırma görevlisi Merve KUŞ kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında balon balıklarının bir istilacı balık türü olduğunu yerli balıklar üzerinde bir baskı oluşturduğunu söyledi. Çanakkale’ye kadar balon balıklarının arttığını kaydeden Merve KUŞ , bu tür yarışmalarla birazda olsa onların bu popülasyonunu kıracağını kaydetti.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster