reklam
Ana Sayfa Gündem, Spor 3 Eylül 2019 2401 Görüntüleme

Teşekkürler ” AKDENİZ MERMER “

Teşekkürler ” AKDENİZ MERMER “

Abdullah UYSAL / anamur postası

Gülnar – Silifke arasındaki yol bakım ve genişletme çalışmaları sırasında karayollarının  yol kenarında bulunan ve Çanakkale Gazimize ait olduğu iddia edilen mezara zarar vermesi bölge halkının tepkisini çekmişti.

Haberimizle ilgili olarak gazetemizi arayan, Anamur’da yaklaşık 35 yıldır mermer işletmeciliği faaliyeti gösteren AKDENİZ MERMER işletmecisi Turgut AKDENİZ ,” Çanakkale Gazimizin mezarına karşı yapılmış olan bu saygısızlığı gazetenizden okudum ve çok üzüldüm. AKDENİZ MERMER olarak ,Çanakkale Gazimizin mezarının bulunduğu alanın tekrar düzenlenmesi halinde ,yetkililer izin verirse bizde Gazimizin Mezarını yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, bu duyarlı davranışından dolayı AKDENİZ MERMERİ tebrik ediyor, hayırlı işler diliyoruz.

Haberimizde Çanakkale Gazimiz ile ilgili yayınladığımız haber ,

Çanakkale Gazimizin mezarı Silifke – Gülnar karayolunun kenarında  bulunuyordu. Burada yapılan yol çalışmaları nedeni ile zarar görmüş. 1920-1921 yılları arasında geçtiği tahmin edilen olayda, Çanakkale savaşından yaralı olarak  dönen ve o bölgenin o dönemlerin tek yolu olan Gülnar Silifke yolunu kullanarak Gülnar Korucuk köyüne gitmek isteyen  Gazimiz Musa oğlu Hebib ,yaralı halde geldiği şuan ki mezarının olduğu Melengiç Boğazı’na ( Balandız Köyü )gelince hayatını kaybediyor. Bölgede bulunan yörükler tarafından Gazimizin  hayatını kaybettiği yere mezarı kazılıp , mezarın ileri ki yıllarda kaybolmaması içinde mezar taşı konuluyor.

Yoldan geçen bölge insanının bir Fatiha okumadan geçmediği Gazimizin Ay-Yıldızlı Bayrağımızla süslü mezarı , karayollarının düzensiz ve denetimsiz çalışması neticesinde hafriyat kamyonlarının döktüğü kayalardan zarar görmüş durumda.

Çanakkale Muharebesinin 104. Yılını Kutladığımız bu günlerde , Gazimin mezarını hak ettiği şekle getirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Gazimiz ile ilgili bilgilerin tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak , Bu güzel ve anlamlı video için Atlı Seyyah Eğitimci Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ’e teşekkürlerimizi borç biliyoruz.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster