reklam
Ana Sayfa Gündem 18 Şubat 2016 3308 Görüntüleme

Telefon Dolandırıcıları Bozyazı’da

Telefon Dolandırıcıları Bozyazı’da

 Mersin’in Bozyazı ilçesinde, telefonla arayıp kendini polis olarak tanıtan dolandırıcının tuzağına düşmek üzere olan ev kadını, parayı yatırmak üzereyken polis tarafından son anda engellendi.
Edinilen bilgiye göre, Bozyazı ilçesi Çubukkoyağı mahallesinde oturan A.B., Sabah saatlerinde telefon dolandırıcıları tarafından arandı. Telefon dolandırıcılarının söylediklerine inanmayan A.B. dolandırıcıları oyalarken, bu sırada başka bir dolandırıcı A.B.’nin eşi ev kadını E.B.’yi aradı. ’Kimliğinizi kaybettiniz mi?’ sorusuna ’kaybettim’ yanıtını veren E.B.’ye dolandırıcı, kimliğin suç örgütünün eline geçtiğini, kimlik ile dolandırıcılık yapıldığının tespit edildiğini, bu nedenle verecekleri banka hesabına para yatırılması gerektiğini söyledi. E.B.’den  100 lira parasının olduğunu öğrenen dolandırıcı, bunun üzerine ziynet eşyası olup olmadığını sordu. E.B., bir bileziği ile yüzüğü olduğunu söylerken, telefondaki şahıs, bunların bozdurularak vereceklere hesaba yatırılmasını ve telefonun kapatılmamasını, verecekleri talimatlara göre hareket edilmesini, kendileri ile konuşurken de ’oğlum’ denmesini istedi. Şahıs, telefon ile E.B.’yi yönlendirerek kuyumcuda 3 yüzüğü ile bir bileziğini bozdurmasını sağladı.
Bu sırada telefondaki şahsı oyalayan ve eşine onlara inanmasını söyleyen A.B. ise Bozyazı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, eşinin ve kendisinin dolandırılmak istendiğini belirtti. Bunun üzerine polis, banka şubeleri önünde tedbir alarak, kuyumcuda ziynet eşyalarını bozduran E.B.’yi beklemeye başladı. Ancak, dolandırıcılar E.B.’yi banka şubesi yerine PTT Bozyazı Şubesi ATM’sine yönlendirdi. Bu bilgiye ulaşan polisler, PTT şubesine gittiklerinde, E.B.’yi ATM’den işlem yaptırmak üzereyken buldu. Polisler, kendilerini tanıtarak E.B.’den parayı yatırmamasını istedi. Kısa bir süre şaşkınlık yaşayan E.B. bozdurduğu ziynet eşyalarının karşılığı olan 4 bin 750 lirayı dolandırıcıların verdiği hesaba yatırmak üzereyken son anda polislerin iknası sonucu engellenerek kurtarıldı.
A.B. ve E.B. çifti ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü. Polisin dolandırıcıların yakalanması için çalışma başlattığı öğrenildi.
Emniyet yetkilileri, vatandaşları uyararak, kendilerini savcı, polis ve başka bir görevli olarak tanıtarak arayan ve para talebinde bulunan dolandırıcılara itibar edilmemesini istedi.
Yetkililer, böyle bir durum ile karşılaşıldığında ’ALO 155’ veya en yakın güvenlik birimine durumun bildirilmesini isteyerek, “Hiçbir zaman savcı, polis veya başka bir kamu görevlisi vatandaştan telefon ile para istemez. Bunlara itibar edilmemeli ve kanılmamalı” uyarısında bulundu.

Kaynak : Tekelihaber

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster