reklam
Ana Sayfa Gündem, Spor 7 Mayıs 2019 1655 Görüntüleme

Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Neler Yapmalıyız !

Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Neler Yapmalıyız !

Vücudumuzun  yaklaşık dörtte üçünü oluşturan su, vücut sağlığımızın  yanı sıra metabolizmanın da sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için de gerekli.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında vücudumuzun aşırı su kaybı ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunumuzun önüne geçmek için iftar ile sahur arasında yaklaşık 2-3 litre su tüketmemiz gerekiyor.

Yaklaşık 16 saat tutulan oruçta  vücudumuzun  sıvı ihtiyacı daha da artmaktadır. 16 saat süren bir açlık ve susuzluk sonrası   iftar ile sahur arasındaki zaman diliminde , vücudumuza gerekli olan sıvıyı oda sıcaklığında olmasına dikkat ederek tüketmemiz gerekmektedir.


Oruçluyken,  yeterli miktarda su tüketmenin yanı sıra, iftar ve sahurda susuzluğa neden olabilecek  sucuk, pastırma, turşu, şalgam gibi tuz ve baharat içeriği yüksek gıdalar tercih etmemeli ayrıca  gün içerisinde aşırı terlemeye neden olacak faaliyetlerden ve uzun süre sıcağa maruz kalmaktan da kaçınmalıyız.

İftar ve sahur arasında tüketilecek suyumuzun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmeli ve  içerisine taze limon dilimleri, taze nane yaprakları veya tarçın ekleyerek  hem suya farklı bir aroma katar hem de  içimini kolaylaştırabiliriz.
Ramazanda  susuzluğa karşı alınacak önlemlerden biri de su içeriği yüksek sebze ve meyvelerin  sofraya eklenmesidir.

Özellikle çay ve kahvenin iftar ile sahur arasında aşırı derecede  tüketilmesi vücutta aşırı  sıvı kaybına neden olur. Unutmayalım ki , çay, kahve, limonata ve gazoz gibi içecekler hiçbir zaman  suyun yerini almadığı gibi , susuzluk isteğinizi o an için bastırarak ertesi gün susuz kalmanıza sebep olabilir.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster