reklam
Ana Sayfa Eğitim, Ekonomi, Gündem, Magazin, Politika, Teknoloji 7 Ocak 2015 2973 Görüntüleme

MUZUMUZU ÇATLATMAYALIM

MUZUMUZU ÇATLATMAYALIM

Soğukların kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerden sonra muz üreticilerini bekleyen en büyük sıkıntılardan biriside muzda oluşacak çatlamalardır.
seralarımızda yetiştirdiğimiz Muzdaki çatlamaların birçok sebebi olsa da , en önemli sebebi gece ve gündüz arasındaki aşırı sıcaklık farkı.
Konuyla ilgili görüş aldığımız Ziraat Mühendisi Bünyamin KOZAK, Yaptığı açıklamada,” hava sıcaklığının geceleri sıfıra yakın derecelere düşmesi, gündüz ise 30-40 derecelere çıkması sonucunda muzlarda çatma olması kaçınılmazdır .Bir gün içerisinde kapalı seralarda 30-40 derecelik bir sıcaklık farkı, bitkiyi olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz havayı en az zararla atlatmamız için gündüzleri seramızı mümkün olduğunca havalandırmalıyız. Böylece sera içerisindeki sıcaklığın aşırı artmasını önlemiş oluruz. Geceleri ise, sıcaklığın çok fazla düşmesini beklemeden ısıtma yada ne tür bir sistem kullanıyorsak devreye sokmalıyız. unutmamalıyız ki seranın içerisindeki sıcaklık farkı ne kadar çok olursa, çatlamada o kadar çok olacaktır”. dedi.
Anamur Postası olarak ,Özellikle donla mücadelenin gerektiği bu günlerde çiftçilerimize kolaylıklar ve bol-bereketli ürünler dileriz.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

MİTİNG İÇİN ORTAK KARAR 

MİTİNG İÇİN ORTAK KARAR 

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster