reklam
Ana Sayfa Gündem 1 Temmuz 2016 1884 Görüntüleme

Müjde , Elektrikler Artık Kesilmeyecek

Müjde , Elektrikler Artık Kesilmeyecek

Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, yazılı açıklamasında, Mersin’deki elektrik kesintilerinin son bulması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

Bakan Elvan, Mersin’deki elektrik kesintilerinin son bulması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, bu kapsamda Toroslar EDAŞ tarafından yıl içerisinde 100 milyon liralık yatırım yapılacağını söyledi.

2016 yılının ilk yarısında 224 panonun bakımının yapıldığını, toplam 79 trafonun yenilendiğini açıklayan Elvan, ayrıca 217 dağıtım merkezinin bakımının gerçekleştirildiğini, 135 kilometrelik hattın da yer altına alındığını kaydetti. Kentin farklı bölgelerinde 11 bin 472 aydınlatma armatürü kontrolden geçirilirken, 684 kilometrelik hattın da bakımının yapıldığını ifade eden Elvan, sürdürülebilir ve kesintisiz enerji için 18 yeni trafo alındığını, 43 kilometrelik yeni hattın yanı sıra, 664 yeni aydınlatma armatürünün de montajının tamamlandığını söyledi.

2016 yılı boyunca toplamda 800 adet trafo binası bakımı ve yenilemesi, 700 bin metre uzunluğunda yüksek gerilim-alçak gerilim hat bakımı ve yenilemesi yapılacağını duyuran Elvan, 400 adet direk tipi trafo bakımı, 25 bin adet aydınlatma armatürünün bakımı ve 400 adet panonun bakımının yapılmasının da planlandığını dile getirdi.

“TEKNOLOJİ YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERİLECEK”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin’in elektrik alt yapısı konusunda teknoloji yatırımına ciddi ihtiyaç olduğunu, çalışmaların da buna göre şekillendiğini belirterek, “Toroslar EDAŞ, sorumluluk bölgesinde teknoloji yatırımlarını da tüketicilerin hizmetine sunacak. Bu kapsamda 2015 yılında, uzaktan kumanda ve kontrol sistemi denilen SCADA sistemini uygulamaya başladılar. Bu sistem ile 2016 yılının Haziran ayına kadar toplam 367 ana dağıtım merkezi uzaktan izlenerek kumanda edilebilecek. Böylece sistem ile orta gerilim elektrik şebekesindeki arızlar oluşmadan izlenebilecek ve kesintilerden de anında haberdar olunarak en kısa sürede müdahale edilebilecek” dedi.

‘Alo 186’ çağrı merkezinin altyapısının yenilenerek birçok iyileştirme sağlandığını da belirten Elvan, muhtarların talepleri doğrultusunda yeni bir çalışma yapıldığını ve artık çağrı merkezini arayan muhtarlara öncelik verildiğini vurguladı. Ayrıca tüm Mersinlilerin de akıllı telefonlarda 186 mobil uygulamasını indirerek arıza bildirimini yapabilecek ve arıza kaydını sorgulayabileceklerini söyledi.

“YATIRIM 3 KAT ARTTI”

Mersin’de elektrik yatırımlarına önem verdiklerinin altını çizen Elvan, şöyle devam etti:

“2013, 2014 ve 2015 yıllarında 137 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi. Ancak biz bunu yeterli bulmadık ve daha çok yatırım için firma yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Mersin’in ihtiyacı bunun daha da fazlasıydı. Ve firma bu yıl, yıl başına düşen yatırım miktarını neredeyse 3 katına çıkardı. Toroslar EDAŞ, Mersin’de 2016 yılında 100 milyon TL’nin üstünde yatırım hedefliyor. Söz konusu yatırımlar ile inşallah önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Mersin’in elektrik problemini önemli ölçüde çözmüş olacağız.” 

Kaynak:sonses.tv

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster