reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Politika 26 Aralık 2014 2457 Görüntüleme

KÖYLÜLER, “ DEVLET SÖZÜNDE DURSUN”

KÖYLÜLER, “ DEVLET SÖZÜNDE DURSUN”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine su verilecek olan Alaköprü Barajında 26 Aralık 2014 Cuma günü su tutulmaya başlanacağının bildirilmesi üzerine ev ve arazileri sular altında kalacak olan köylüler, suyun tutulacağı bölgeye gelerek eylem yaptılar.

Eyleme, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Anamur Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Türe, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven, MHP İlçe Başkanı Erdal Bulut ve yönetim kurulu üyeleri destek vermek için katıldılar.
ERDAL3
Eylemde, evler hak sahiplerine bedelsiz verilsin, mahkemeler hızlandırılsın, verilen sözler tutulsun yazılı dövizlerle çıkan kadınlar, şu anda mevcut evlerinden çıkarılmaya çalışıldıklarını ama yeni yerlerin hem tamamlanmamış olması hem de çok fahiş fiyatların teklif edilmesi üzerine gidecek yerlerinin olmadığını söylediler.

Akine Muhtarı Süleyman Duman, üç mahallenin talebini her fırsatta olduğu gibi burada da basın ve halkla paylaştı. Duman açıklamasında, “Devletin kendilerine verdiği sözleri yerine getirmediği sürece barajda su tutulmasına tepki göstereceklerini devletin istimlâk sırasında köylünün arazisine 20 bin, sonra kendisinin vereceği arazinin dönümüne ise 50 bin lira fiyat biçtiğini evlerin ise köy halkının yaşam standardına uygun olmadığını üstüne üslük verilen sözler 75 bin lira civarındayken 140 bin liraya yükseltildiğinin altını çizerek fiyatlarında önce söz verildiği seviyeye indirilmesini istedi. Muhtar Duman sözlerinin devamında, “Evlerin 3 katlı ve yapı kalitesinin de çok düşük olduğunu planlama yapılmadığı için mahallelinin hayvan beslemeleri düşünülmediğinden mahallelerde besihane yoktur. Acaba büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarını üç katlı evin hangi katına yerleştireceğiz.” Dedi. Mahalle sakinlerinin istimlak sorunun da henüz çözülmediğini ve davaların devam ettiğini kaydeden Akine Mahalle Muhtarı Süleyman Duman, “Tarlaların üzerindeki emtialar dahi henüz tespit edilmedi. Bir zeytin ağacına Manisa Yırcalı da 400 TL değer biçilirken, burada 100 TL tespit edilmiştir. Zeytin ağacının yıllık verimi 100 TL ve dikilen fide 5 yılda ürün veriyor. Bu değerler göz önüne alındığında biçilen değer beklentileri karşılayamaz.” Dedi. Sözleşme yapılırken devlet yetkililerinin 10 dönümde arazi sözü verdiğini bu arazilerin ekilebilir duruma getirilerek hak sahiplerine verilmesini istedi.

ÖZTÜRK, “SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ”

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’e dertlerini anlatmaya çalışan Akine, Sarıağaç ve Ormancık Mahallesinin kadınları, bu şartlarda mevcut evlerinden çıkarılmalarının kış ortasında kendilerini zor durumda bırakacağını Devlet yetkililerinin söz verdikleri arazileri vermemesinden dolayı ekecek ve dikecek topraklarının da olmadığını bir an önce bu taleplerin yerine getirilmesini ve baraj suyunun bundan sonra tutulmaya başlamasını istediler.
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Parti düzeyinde gerekse milletvekili olarak mahallelilerin bu haklı davasında sonuna kadar yanlarında olacağı sözünü verdi.
ERDAL1
BAŞKAN TÜRE’DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ise köylülere sağduyu çağırısı yaptı. Konunun önce Mersin Valisi ile görüşülmesi gerektiğini kaydeden Türe, devletin yapacağı yatırımların her zaman yanında olduklarını ancak bu yapılırken de asla vatandaşın haklarının gasp edilmemesi gerektiğini ve devletin vatandaşının geçimini sağlayabileceği ortamı oluşturduktan sonra yatırımlarını yapması gerektiğini vurguladı.

BULUT, “Başkalarına satmak için fiyatları yükseltiyorlar”

MHP Anamur İlçe Başkanı Erdal Bulut ise evlerin ve arazilerin ilk başta söz verilenden çok daha yüksek fiyatlarla vatandaşa teklif edilmesinin aslında buradan köylüleri çıkararak evlerin zenginlere satılacağını iddia etti. Bulut, “Bunu gerçekleştirdikten birkaç sene sonra da bu üç köyün adı mesamesi okunmayacaktır.” Dedi. Jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı toplantıya Mahalleliler yarınki su tutulacağı saatte randevulaşarak olaysız bir şekilde dağıldılar.
Kaynak: Anamur Gündem

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster