reklam
Ana Sayfa Gündem 16 Eylül 2020 348 Görüntüleme

” HES KODU ” DÖNEMİ BAŞLADI

” HES KODU ” DÖNEMİ BAŞLADI

Abdullah UYSAL / anamur postası

Şehirlerarası seyahatlerde , işyerlerinde ve tüm kamusal mekanlarda kullanılması zorunlu hale getirilen HES kodunun denetimleri de arttırıldı.

Mersin İl Jandarma Komutanlığınca yapılan açıklamada ; Mersin genelinde İçişlere Bakanlığının “Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu” konulu Genelgesi kapsamında 12 Eylül 2020 Cumartesi günü 10.00-12.00 ile 14.00-19.00 saatleri arasında “HES Kodu Uygulaması” icra edilmiştir.

Uygulamada sonucunda; (771) araç ve (3.234) şahıs sorgulanmış, bu sorgular neticesinde (1) Alkol ve Uyuşturucunun Etkisi Altında Araç Kullanmaktan 6 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs ile (8) Yoklama Kaçağı suçundan aranmakta olan toplam (9) şahıs yakalanmıştır.

Şehirlerarası taşımacılık yapan (12) Otobüs kontrolünde ise;

  1. HES kodu olmaksızın seyahat eden (3) şahsa 2.700 TL.
  2. HES kodu olmadan bilet satışı yapan firmaya 3.150 TL. İdari para cezası uygulanmıştır. HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden ( 1) firmaya ait otobüs ise 10 gün süre ile seferden men edilmek üzere Bölge Trafik ekiplerine teslim edilmiştir. Ayrıca (2) otomobil sürücüsüne belgesiz araç kullanmaktan (4.946) TL. İdari para cezası uygulanmıştır.

HES kodu nasıl alınır ?

Cep telefonlarınızın mesaj bölümüne girerek , HES yazıp bir boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numaranızı , kimlik kartı  seri numaranızın son dört hanesini ve kaç günlük istediğinizi yazıp 2023 ‘ e mesaj atmanız yeterli.

Yada cep telefonlarınıza “ HAYAT EVE SIĞAR” uygulamasını indirerek HES kodu oluştur butonuna tıklanarak HES kodu oluşturulur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

OKULLAR TATİL EDİLDİ

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Hazır Site by Uzman Tescil