reklam
Ana Sayfa Gündem 16 Mayıs 2015 1911 Görüntüleme

HALA DERS ALMIYORUZ

HALA DERS ALMIYORUZ

Mersin’in Anamur İlçesi’nde ormanlık alanda kapatılan taşocağına dökülen moloz ve lastikler tutuştu. Kısa sürede büyüyen alevler, ormanlık alan için büyük bir tehlike oluşturdu. Olay dün akşam saat 19:30 sularında Çeltikçi Mahallesi eski taşocağında meydana geldi.
Kaçak dökülen molozlar tutuştu
Etrafı çam ağaçları ile dolu ocağa kaçak olarak dökülen molozlar, otomobil ve kamyon lastikleri bilinmeyen bir nedenle tutuştu. Alınan bilgilere göre, itfaiye ve Orman İşletmesi yangına müdahale etti. Soğutma çalışmasının yapılmadığı molozlar ve lastikler kısa sürede tekrar tutuştu. Siyah dumanlar ve kıvılcımlar etrafa saçılmaya başladı.
Tehlikeyi basın mensupları önledi
Basın mensuplarının olay yerine gelerek durumu yetkililere bildirmesi üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi Anamur Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı bir itfaiye aracı ikinci kez gelerek yangını söndürdü. Vatandaşlar bunun büyük bir ihmal olduğunu ifade ederek yangın mevsiminin başladığı şu günlerde herkesi duyarlı olmaya çağırdı. Yangın ormanlık alana sıçramadan önlendi. Olay yerinde yeşil doğan bir otomobilin hızla uzaklaşması dikkat çekerken, kamyon lastiklerinin içerisindeki telleri almaya çalışan hurdacılardan birisi olduğundan şüpheleniliyor.

15 yılda yüzlerce hektar alan kül oldu
Orman İşletme Müdürlüğünün istatistiklerine bakıldığında son 15 yılda sadece Anamur, Bozyazı, Aydıncık ve Gülnar da içerisinde kızılçam ormanı, tarım ve yerleşim yerlerinin bulunduğu bin 200 hektarlık alan yandı, on binlerce evcil ve yaban hayvanı telef oldu.

8 5 4 1

 

 

 

 

 

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Deprem Anamur’da da Hissedildi

Deprem Anamur’da da Hissedildi

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster