reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 29 Haziran 2015 2600 Görüntüleme

DÜDÜKLÜ TENCERE BOMBA GİBİ PATLADI

DÜDÜKLÜ TENCERE BOMBA GİBİ PATLADI

Mersin ili Anamur ilçesi Göktaş mahallesinde patlayan düdüklü tencere korku ve paniğe neden oldu.

Olay , dün ( 28.06.2015 ) saat 14:00’ de Göktaş mahallesinde meydana geldi. Patlayan düdüklü tencerenin sesine uyanan ev sahibi Murat Yatırtmacı , “ eşim yemeği pişirmek üzere hazırlayıp düdüklü tencereye koymuş , bende yan taraftaki oda da uyuyordum. yüksek bir patlama sesiyle korkarak uyandım, mutfağa baktığımda ortalık savaş alanı gibiydi. Ocaktaki düdüklü tencere patlamıştı. Düdüklü tencere bir tarafta , tencerenin kapağı çarpmanın etkisiyle tavana iz yapmış , ocak bir tarafta , ne mutfak dolabı kalmış ne pencere , camlar patlamış. Eşimin o an mutfakta olmaması büyük bir faciayı önledi, verilmiş sadakamız varmış. Biz bugün böyle bir kazayı çok  ucuz atlattık ama başkaları bizim kadar şanslı olmayabilir,dedi.

Mutfakların en gözde eşyalarından biri olan düdüklü tencereler, pişme süresini azalttığı için yemek yapmada büyük bir kolaylık ve hız sağlıyor. Düdüklüler, ısı kullanımında da tasarruf imkanı veriyor. Bu tencerelerde pişen yemekler, oksijenle temas etmediğinden yiyeceklerin besin değeri kaybolmuyor ve daha lezzetli oluyor.

Ancak  düdüklü tencere kullanırken bunlara dikkat edin!

  • Yeni bir düdüklü tencere aldığınızda kullanım talimatlarını mutlaka öğrenin.
  • Ocaktan alındıktan sonra tencerenin havasını almak için düdüğü açılmalı ve hava çıkana kadar beklemeli. Basınç alma süresini azaltmak için tencere su dolu kaba oturtulabilir ya da akan suyun altına tutulabilir.
  • İçine konulan gıdalar ve su miktarı tencere yüksekliğinin üçte ikisini geçmemeli.
  • Tencereyi yerleştireceğiniz ocağın tencerenin tabanından dışarı taşmaması önemlidir.
  • Eski tıp düdüklü tencerelerde kapaktaki buhar çıkışlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bir iğne yardımı ile buhar çıkışlarını temizleyebilirsiniz.
  • Düdüklüde her türlü yemek pişirilebilir
  • Düdüklü tencerede süresini ayarlayarak birçok yemeği pişirmek mümkün. Bu tencerelerde daha çok kuru fasulye, barbunya, mercimek, nohut gibi normalde çabuk pişmeyen gıdalar pişirilse de, bunun yanında et yemekleri, mısır, tavuk, sebze haşlamaları, çorbalar, taze fasulye ve dolma gibi yemekler için de rahatlıkla kullanılabilir.
  • Düdüklülerin kişiye ve etrafına zarar vermemesi için talimatlara göre kullanılması ve mutfağa giren yabancı kişilerin düdüklüye karşı uyarılması gereklidir.

6 5 4 3 2 1 düdüklü2 düdüklü1 düdüklü

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster