reklam
Ana Sayfa Gündem 20 Kasım 2019 1664 Görüntüleme

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN NOTERLER BİRLİĞİNE SERT TEPKİ

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN NOTERLER BİRLİĞİNE SERT TEPKİ

Abdullah UYSAL / anamur postası

Bayındır Memur-Sen Anamur İlçe Başkanı İbrahim Öztürk Noterler Birliği’nin yapmış olduğu Tapu satışlarına yönelik açıklamaya sert tepki gösterdi.

Bazı Basın yayın kuruluşlarında yapılan haberde noterler birliği başkanı Dursun CİN Türkiye’de Noterlerin yetkilerinin genişletilmesi için tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını ve vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağı yönündeki açıklamaları nedeni ile Bayındır Memur Sen Anamur İlçe Başkanı İbrahim ÖZTÜRK konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Başkan ÖZTÜRK yaptığı açıklamasında,”Bu açıklama tapu çalışanlarını rencide edici talihsiz bir açıklamadır. Tapu Müdürlüklerimiz 2018 yılında toplam 8.896.441 işlem gerçekleştirmiş olup, yapılan bu işlemler karşılığında devletimize 11.290.552.696TL tutarında gelir elde edilmesini sağlamıştır. Açıklamayı yapan Noterler Birliği Başkanı bilmelidir ki, toplam 11.799 çalışanımız mesai merhumu gözetmeksizin, ailelerinden, sosyal hayatlarından ve kendilerinden ödün vererek büyük bir özveri ile görevlerini yerine getirmektedirler.Tapu Müdürlüklerinde yıllık ortalama 20.000.000 vatandaşımız hizmet verilmektedir. Yapılan anketlerde Vatandaş memnuniyeti oranı %97 olarak tespit edilmiştir. Noterler Birliği başkanı Tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını söylemiştir. Ancak, bilinmelidir ki satış işlemlerinin günlük tamamlanma oranı %90’ın üzerindedir. Günlük tamamlanamayan işlemlerin büyük bir kısmı ise vatandaş yada evrak eksikliğinden kaynaklıdır.

Türk Medeni Kanunun 1007, maddesinde; “Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder ” hükmü bulunmakta olup sahte bir vekaletnamenin sorumluluğu bile Tapu Müdürlüğü çalışanına yüklenmektedir. Tapu Müdürlüğü çalışanları bu kadar özveri ile görevlerini yaparken bu açıklamada sanki vatandaşların tapu müdürlüklerinden almış olduğu hizmetin kalitesinin düşük olduğunu belirtmek yersiz ve yanlış bir açıklamadır. Yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur ” dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster