reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 21 Haziran 2015 3001 Görüntüleme

“İşaret Dili Kursu” Kursiyerleri Sertifikalarını Aldılar

“İşaret Dili Kursu” Kursiyerleri Sertifikalarını Aldılar

Mersin ili Anamur ilçesi  Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün açmış olduğu, “ İşitme Dili Kursu ” ‘ nu bitiren kursiyerler sertifikalarını aldılar.

İşaret dili, işitme engeli ve konuşma engeli bulunan bireylerin kullandığı ortak dildir. İşitme engeli bulunan bireyler birbirleri ve diğer insanlar ile işaret dili sayesinde iletişim kurarlar. MEB onaylı İşaret Dili Kursu’ nu  bitiren kursiyerler, hem herhangi bir engeli olmayan bireylerle  iletişim kurabildiği gibi  ayrıca işitme engelli bireylerle de rahatlıkla iletişim kurabileceğinden , işaret dili tercümanlığı sertifikası almaya hak kazanıyorlar. Çalışma hayatında işitme engelli bireylerin daha aktif rol oynaması, bu durumdaki 3.5 milyon engelli bireyi dikkate alan şirketleri harekete geçirdi . Bu sayede   bankalarda, adliyelerde, hastanelerde ve daha birçok işaret dili tercümanına ihtiyaç duyulan kurum ve kuruluşlarda işaret dili tercümanlığı yapabiliyorlar.

Her ülkenin kendine özgü işaret dili bulunmaktadır ama  genel anlamıyla birbirlerine benzer.. İşaret dilini öğrenmekte gayet kolaydır. Nasıl ki Türkçemiz bölge bölge  değişebiliyorsa, farklı şivelerle konuşulabiliyorsa işaret dili de aynı şekilde değişiklikler gösterebilir.

Anamur Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün açmış olduğu, “ İşitme Dili Kursu ” ‘ nun bitirme törenine İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıtan, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Kayabaşı , kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan İşitme Kursu eğitmeni Bünyamin Avcı, ” Anamur’da  ilk defa açılan bu kursumuza 15 kursiyer katıldı ve hepsi de başarılı olarak sertifika almaya hak kazandılar. İşitme engelli bireylerin sıkıntı duyduğu her an onlara yardımcı olacak ve yanlarında olabilecek 15 kişi. Talep olması halinde “İşitme Dili Kursumuz “ devam edecektir” , dedi.

işaret dili1

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster