reklam
Ana Sayfa Gündem, Politika 19 Haziran 2015 2689 Görüntüleme

Ak Parti’den 26 Vekil Gidecek , 70 Vekil Gelebilir

Ak Parti’den 26 Vekil Gidecek , 70 Vekil Gelebilir

Meclise dört siyasi partinin girdiği ancak hiçbirinin tek başına iktidar çoğunluğunu yakalayamadığı ,  7 Haziran seçimlerinin ardından Milletvekilleri 23 Haziran Salı günü TBMM Genel Kurulu’nda yemin edecek.

Önümüzdeki günler bir yandan TBMM’nin 26. Başkanı’nın seçimine sahne olurken, diğer yandan da koalisyon hükümeti arayışlarına sahne olacak.

Koalisyon arayışlarının sonuç vermemesi  ve  seçimin tekrarlanması olasılığı ise , Ak Parti’nin   eski ve mevcut pek çok milletvekilini yakından ilgilendiriyor. Ak Parti tüzüğüne göre üç dönem milletvekilliği yapan, bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili adayı olamıyor

Olası bir erken seçim,  üç dönem kuralı nedeniyle meclise veda eden ve 7 haziranda aday olamayan  70 Ak Parti milletvekiline  yeniden adaylık yolunu açarken, yapılan son seçimle  3. dönemine başlayan ,   aralarında bakanlarında bulunduğu Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ve İdris Güllüce’nin de bulunduğu 26 isim üç dönem kuralına takılacağından, yapılacak bir erken seçimde aday olamayacaklar. Buna karşılık daha önce üç dönem kuralını doldurduğu için 7 Haziran’da aday olamayan 70 milletvekiline de yeniden meclis yolu açılmış olacak.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster