reklam
Ana Sayfa Gündem, Spor 14 Kasım 2020 458 Görüntüleme

YOL ÇALIŞMASINDA ZARAR GÖRMÜŞTÜ; ŞEHİDİMİZİN MEZARI YENİLENDİ

YOL ÇALIŞMASINDA ZARAR GÖRMÜŞTÜ; ŞEHİDİMİZİN MEZARI YENİLENDİ

Abdullah UYSAL /anamur postası

Gülnar Silifke arasında yaklaşık dört yıl önce başlatılan yol çalışması sırasında  yol kenarında bulunan Çanakkale Gazimizin mezarına zarar verilmiş , bizlerde vatandaş olarak olaya tepki göstermiştik.

Çanakkale Gazimizin mezarı Silifke – Gülnar karayolunun Melengiç Boğazında ( Balandız Köyü ) bulunuyordu . Ancak bir yıl önce  burada yapılan yol çalışmaları nedeni ile şehidimiz mezarı zarar  gördü.

1920-1921 yılları arasında geçtiği tahmin edilen olayda, Çanakkale savaşından yaralı olarak  dönen ve o bölgenin o dönemlerin tek yolu olan Gülnar Silifke yolunu kullanarak Gülnar Korucuk köyüne baba ocağına gitmek isteyen  Gazimiz Musa oğlu Hebib ,yaralı halde geldiği şuan ki mezarının olduğu Melengiç Boğazı’nda ( Balandız Köyü ) hayatını kaybediyor. Bölgede bulunan yörükler tarafından Gazimizin  hayatını kaybettiği yere mezarı kazılıp , mezarın ileri ki yıllarda kaybolmaması içinde mezar taşı konuluyor.

Yoldan geçen bölge insanının bir Fatiha okumadan geçmediği Gazimizin Ay-Yıldızlı Bayrağımızla süslü mezarı , karayollarının düzensiz ve denetimsiz çalışması neticesinde hafriyat kamyonlarının döktüğü kayalardan zarar görmüş ve vatandaşların tepkisini çekmişti.

Bizde , Çanakkale Muharebesinin 105. Yılını Kutladığımız bu günlerde , Gazimin mezarını hak ettiği şekle getirilmesi için yetkilileri göreve davet etmiştik.

Bu çağrımıza kulak veren Silifke Belediyesi Şehidimizin mezarını yaparak şehidimize yakışır bir hale getirdi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, Silifke Belediye Başkan vekilimiz Sadık ALTUNOK’u ve ekibini bu duyarlı hizmetlerinden dolayı tebrik eder, başarılar dileriz.

Ayrıca , yaklaşık bir yıl önce Gülnar-Silifke arasında atlı seyyahlık yapan Eğitimci Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ’in sosyal medya hesabında paylaşş olduğu şehidimizin mezarının videosunun on binlerce izlenip paylaşılması ile haber yaptık. Atlı seyyah Eğitimci Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ’e de teşekkürlerimizi borç biliyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil