reklam
Ana Sayfa Gündem 31 Ağustos 2015 1859 Görüntüleme

Yangın Kontrol Altına Alındı

Yangın Kontrol Altına Alındı

Mersin ili Anamur ilçesinde dün  ( 30.08.2015 ) saat 12:30 sularında Orhana mahallesinde başlayan ve hızla yayılan orman yangını Anamur’a ve Anamur’luya korku dolu saatler yaşattı.Rüzgarında etkisi ile durmadan büyüyen yangına havadan yangın helikopterleri ,yangın uçakları ile müdahale edilirken , karadan da arazözler ve yangın söndürme ekiplerince müdahale edildi.Akşam üstü tüm bu imkanların bile müdahalede yetersiz kaldığını fark eden Anamur İşletme Müdürlüğü , Anamur Belediyesi Belediye hoparlörlerinden yangına müdahalede yardımcı olacak vatandaşlara ihtiyaç olunduğuna dair anonslar yaptırdı.Anonsun duyulması ve bu anonsun sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılması ile kazması,küreği,tahtası ve baltası ile gelen yaklaşık bin kişilik gönüllü ordusu , Orman İşletmesi önünden Anamur belediyesine ait araçlarla yangın bölgesine taşındı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde yangının kontrol altına alındığı haberi ile Anamur ve Anamur halkı derin bir nefes aldı.

Orman İşletme Müdürü Hüseyin Meteris, tahmini 65 hektar kızılçam ormanının yandığını söyledi. 20 kişilik teknik ekipler Orman İşletme Müdürlüğünden 250 yangın işçisi, Anamur Belediye Personelinden ve vatandaşlardan oluşan gönüllülerin  sabaha kadar yangına müdahale ettiğini söyleyen Meteris, şu anda soğutma çalışmalarının başladığını ve 3 gün boyunca devam ettirileceğini söyledi. Yangına 7 helikopter, 2 yangın söndürme uçağı, Anamur, Bozyazı, Gülnar, Mut, Silifke ve Aydıncık başta olmak üzere çevre ilçelerden 40 arazöz, iki ekskavatör ve iki dozerle yangına müdahale edildi. Kaymakam Cengiz Cantürk, yangının tamamen kontrol altına alındığını ve şu anda soğutma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Cantürk, yangının sönmesinde rüzgarın akşam saatlerinde ters istikamete dönmesinin, yayılmayı önlediğini söyledi.

Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangının çıkış nedeni ile ilgili soru işaretlerinin de ortadan kaldırılması için çalışmalar devam ediyor.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster