reklam
Ana Sayfa Gündem 13 Haziran 2024 311 Görüntüleme

Tıp Dünyasının Acı Kaybı ;Hemşehrimiz Prof. Dr. Ali AYHAN Hayatını Kaybetti

Tıp Dünyasının Acı Kaybı ;Hemşehrimiz Prof. Dr. Ali AYHAN Hayatını Kaybetti

Abdullah UYSAL / anamur postası ( 13 Haziran 2024 )

Tıp Dünyasının acı kaybı , hemşerimiz  bilim insanı Prof. Dr. Ali AYHAN hayatını kaybetti.

AYHAN için 11 Haziran salı günü saat 11:00’da görev yaptığı Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsünde bunan Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonunda tören düzenlendi. Töreninin ardından Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından cenazesi memleketi Anamur’a getirilerek  ( 12 Haziran Çarşamba  günü ) Anamur Nasrettin Mezarlığına defnedildi.

ALİ AYHAN KİMDİR ? 

Mersin’in Anamur ilçesinde 1940 yılında hayata doğan Ayhan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1967’de birincilikle mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde 1967-1971 yıllarında uzmanlık öğrenimini tamamlayan Ayhan, Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 1979’da doçent, 1988’de profesör ünvanını aldı. Prof. Dr. Ayhan, 1982’de State University of New York at Buffalo’da jinekolojik onkolojide tanı ve yenilikler, kolposkopi ve lazer üzerine çalışmalar yaptı. Aynı yıl, University of British ColumbiaVancouver’da mikrocerrahinin temel prensipleri üzerine çalışan Ayhan, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, Hacettepe Kadın Doğum Kliniği Geliştirme Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, üyeliği yanında Türk Jinekolojik Onkoloji Derneğinin kurucu üyesi ve başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca “International Gynecologic Cancer Society” üyesi olan Ayhan, 2005-2009 yıllarında Avrupa Jinekolojik Kanserler Birliğinin Ortadoğu Temsilcisi olarak görev yaptı. Kadın kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların tanı ve tedavisi, kanser taraması ve kolposkopi alanlarının ileri gelen hocalarından Prof. Dr. Ali Ayhan, 2007’den bu yana Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda görevini sürdürüyordu.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak Prof. Dr. Ali AYHAN’a Allah’tan rahmet yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster