reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 7 Ağustos 2015 2182 Görüntüleme

Telefon Dolandırıcılığında Son Teknikler

Telefon Dolandırıcılığında Son Teknikler

Türkiye’de telefon dolandırıcılığı tüm hızıyla devam ediyor . Dolandırıcılar on binlerce vatandaşın kartından para çekiyorlar..

Bir türlü durdurulamayan ve önlenemeyen telefon dolandırıcılığı son günlerde daha da hız kazandı.

Cep telefonlarınıza yapılan aramalarla kredi kartı numaralarınıza bir şeklide ulaşılıyor ve kredi kartınızdan çeşitli miktarda meblağlar hem de sizin rızanızla çekiliyor.

İnsanlar ya hacizle korkutuluyor ya da hesabınıza para yatırılacak diye kandırılıyorlar.

Cep telefonlarına ulaşılan insanlar çeşitli yöntemlerle kandırılırken son günlerde revaçta olanlar ise “Hakkınızda haciz işlemi başlatıldı. Ancak 300 TL yatırırsanız haciz işleminiz durdurulacak . Ya da şu tarihte kredi kartınızdan sizin bilginiz olmadan şu kadar para çekildiğini bunu tespit ettik kartınıza geri ödeme yapılacak şeklinde sözlerle sizin kartınızın numarasını bir şeklide sizin gönül rızanızla alıyorlar.

Yada cep telefonunuza   gelen çağrıda “2 yıl önce yaptırdığınız, 1 yılı ücretsiz hizmet sigortanızın ikinci yılı için ödenmesi gereken 350 TL’yi ödemediğiniz için haciz işlemi başladı . Avukat masrafları , mahkeme masrafları ile şuan ki borcunuz 2500-3000 TL arasında. 350 TL öderseniz bu işlemi durdururuz, aksi takdirde hakkınızda haciz işlemi başlatacağız şeklinde korkutuyorlar.

Ödeme yapmayı kabul ettiğinizde ise sizi arayan kişi teşekkür ederek az sonra ödeme şekli için muhasebeden aranacağınızı söyleyerek telefon kapatıyor. Muhasebe servisi sizi aradığında ise sizden  kredi kart numarası, son kullanım tarihi, cw gibi bilgileri alıyor ve “şimdi de telefonunuza gelen güvenlik şifrenizi söyleyin” ifadesiyle karşılaşıyorlar. Hacizden kurtulmak için her türlü bilgiyi veren vatandaş ise kendi istek ve talimatları ile kredi kartından parasının çekilerek dolandırıldığını ancak daha sonra anlayabiliyor 

BİRBAŞKA HIRSIZLIK YÖNTEMİ. “HESABINIZA PARA YATIRILACAK”

Hırsızlık yönteminde ise size “şu ayda bilginiz olmadan kredi kartınızdan şu miktarda para çekildiğini tespit ettik . İadesini kredi kartınıza mı yapalım, borcunuzdan mı düşsün” sorusunu yöneltiyor .Eğer telefonunuzu hemen kapatmazsanız sizden kart limitiniz, kart numaranız, kartınıza ne kadar borcunuz olduğu doğrultusunda sorular yöneltiliyor, tüm bu bilgileri verdiğinizde ise bankadan telefonunuza gelen güvenlik mesajı isteniyor. Onu da söylediğinizde siz para yatmasını beklerken hesabınızdan söylediğiniz limit oranına göre paranız çekiliyor.

Kendi elinizle, isteğinizle ve onayınızla yapmış olduğunuz bu işlemler sonrası hiç bir yerden hak ve talepte de bulunmanız mümkün olmuyor.

 

 

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster