reklam
Ana Sayfa Gündem 11 Kasım 2019 1458 Görüntüleme

MUZ ÜRETİCİLERİ “ŞİRİN” İLE TOPLU MÜCADELE ETMELİ

Abdullah UYSAL / anamur postası

Hava sıcaklılarının mevsim normalleri yada üstünde  geçtiği şu günlerde , bitkilerde bulunan zararlı böcekler hızla üremeye devam ediyor.

Özellikle bölgemiz üreticilerinin geçim kaynağı ve ülkemiz tüketiminin büyük bir bölümünü karşılayan muz üreticilerinin başı “ şirin “  ( yaprak biti ) ile dertte.

Muzda görülen şirin zararlısı ile acilen mücadele edilmesi gerektiğini savunan  Temel Bey Muz işletmesi sahibi ve aynı zamanda muz üreticisi olan Veli Kadir TEMEL , gazetemize yaptığı açıklamada; “İlçemizde ve komşu ilçelerimizde ilk defa bu yıl  görülen, muzlarda şirin diye bildiğimiz ve bitkilerin suyunu emerek beslenen bu zararlı, hızla yayılmakta ve  muz fidelerimize zarar vermekte. Üreticilerimiz benim bahçemde yok demesin, herkes bahçesine baksın. Bahçelerimizde şirin, havaların sıcak ve kurak gitmesi ile  örtü altı  ve açıkta birkaç gün içinde çok çabuk yayıldı. Hızla yayılan bu zararlıya karşı bireysel ilaçlama çare değil. Çünkü mücadele edilmeyen diğer sera veya açık alandan  aynı zararlılar tekrar gelecektir. Şirin ile mücadelede başarı ancak, yetkili birimlerimizin ilçemizde belirleyeceği bir günde , tüm bahçelerde aynı gün içerisinde  yapılması ile olur. Üreticilerimizin, mesajla ve belediye anonsu ile bilgilendirilerek , hem yapılacak olan ilaçlamadan zarar görebilecek diğer canlılar için önlem alınması hem de  aynı gün içerisinde ilaçlama yapılması mücadelemizi kolaylaştıracak ve başarı oranımızı arttıracaktır “ dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster