reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 10 Nisan 2015 2089 Görüntüleme

“KÜÇÜK KIZIN FERYADI”

“KÜÇÜK KIZIN FERYADI”

Mersin’in Anamur İlçesi’nde yaşayan 13 yaşındaki Benanur Turin’in , sol kulağı doğuştan duymuyodu.

10 yaşındayken geçirdiği epilepsi hastalığı nedeniyle sağ kulağı da duyma yetisini kaybetti.

Çöplerden hurda toplayarak ailesinin geçimini sağlayan baba, 3 bin lira değerindeki işitme cihazını alamayınca , Benanur’un insanların seslerini duyması hayal oldu.

Anamur’da yaşayan 4 çocuklu Adem- Ayşe Turin çiftinin kızları Benanur Turin, Anamur Ortaokulu engelliler sınıfında eğitim görüyor. İşitme kaybı giderek artan ve cihaz kullanması gereken Benanur’a  3 bin lira olan  işitme cihazını alabilmek için Anamur Kaymakamlığı’ndan yardım talebinde bulundu.. Kaymakamlığın 1000 lira yardımda bulunduğu Adem Turin, paranın geri kalan kısmını karşılayamayınca , kızının hayalini gerçekleştiremedi.

manset156-ts29ghpltcgkg7x8mixy

SGK’nın cihazın sadece 440 lirasını karşıladığını , o paranın da cihazının parası ödenip faturası ibraz edildikten 1,5 ay sonra ödendiğini belirten Benanur Turin, “Cihazın parasını peşin ödeyip almamız gerekiyor. Ancak babam, çöplerden hurda kağıt ve pet şişe toplayarak ailemizin geçimini sağlamaya çalışıyor. Bu parayı bir araya getirmemiz mümkün değil” dedi.Artık insanların seslerini duyamadığı için çok zorlandığını anlatan Turin, “Sınıfta öğretmenimi, arkadaşlarımı duyamıyorum. Arkadaşlarım sohbet ederken ben bir köşede oturmak zorunda kalıyorum. Kardeşlerim bile beni anlamakta zorlanıyor. Ben de normal insanlar gibi kardeşlerimle konuşup dertleşmek istiyorum. Ne olur bana işitme cihazımı alabilmem için yardım edin. Tek hayalim insanların sesini duymak” diye konuştu.

GÜNLÜK 25 LİRA KAZANIYOR

Motosikletin arkasına taktığı demir römork  ile çöp konteynerlerinden hurda toplayarak 6 kişilik nüfusun geçimini sağlamaya çalışan baba Adem Turin ise yardım çağrısında bulunarak şöyle dedi:

“Günlük ancak 25 lira civarında para kazanıyorum. O da ancak karnımızı doyurmaya yetiyor. Kızımın eğitimi için bu cihazı taktırmak zorundayız. Ama kazandığımla ancak karnımızı doyurabiliyoruz. 3 bin lira parayı bulmam mümkün değil. Hayırsever vatandaşlarımızdan ve devletimizden yardım istiyoruz. Ne olur kızımın cihazını almamıza yardım edin.”

Benanur’un sağlık durumunu takip eden Anamur Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Yahya Ayhan ise, “Hastanın iki kulağında da işitme kaybı yaşanmış. Hastanın cihaz kullanması gerekir. Cihaz fayda sağlarsa bu şekilde devam edeceğiz. Ancak sonuç alınamaz ise biyonik kulak kullanmamız gerekecek” dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster