reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Magazin 23 Ocak 2015 1881 Görüntüleme

Karnedeki Notlar Sadece Öğrencinin Değil…

Karnedeki Notlar Sadece Öğrencinin Değil…

Öğrenciler karnelerini aldılar. Karnedeki notlar sadece öğrencinin değil… Aileler genellikle düşük notların sorumluluğunu kabul etmezler.Doğrudan öğrenciyi suçlarlar.

Peki, karneyi nasıl okumalıyız?

Karne, çocuğun eğitim hayatındaki gelişmeleri ve değişmeleri,  derslerdeki durumunu, bir konuya olan ilgisini ve sıkıntı yaşadığı alanları gösterir.

Karne, Çocuğu Başarıya Götürecek Yol Haritasıdır.

Anne ve babalar, karneyi çocuğunun gelişimini takip etmek ve hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu anlamak için kullanabilecekleri bir araç olarak görmeleri gerekir. Karne, çocuğu başarıya götürecek yol haritası şeklinde yorumlanmalıdır.

Çocuklarınıza  Aşağılayıcı, Kıyaslayıcı, Utandırıcı Davranışlar Sergilemeyiniz!

Karnesi kötü olan öğrencileri aşağılayıcı, kıyaslayıcı, utandırıcı davranışlar sergilenmemelidir. Bu davranışlar, çocuklarda olumsuz bir benlik gelişimine ve kendine güven eksikliğine neden olur. Yine bu çocuklar, başka çocuklar ve sınıf arkadaşlarıyla kıyaslanmamalıdır. Her çocuğun bir kapasitesi olduğu unutulmamalı ve kapasitesinin üstünde beklentilere girilmemelidir.

Veliler Öğrenci ile Sürekli İlgilenmelidir.

Kötü notlar için onu cezalandırmak yerine düşük notların sebebi araştırılmalı ve öğretmenlerinin fikirleri sorulmalıdır. Düşük notlar nedeniyle çocuk cezalandırmamalıdır. Çocuğu cezalandırmak anlık bir çözüm üretebilir fakat uzun süreli çözümlere için olanak vermez. Ceza vermek, çocuğun kişisel gelişimini engeller. Anne ve babanın çocuğu cezalandırmadan önce başarısızlığın altındaki nedenleri iyi araştırması gerekir.

Çocuk, iyi olan dersleri için takdir edilmeli, ikinci yarıyıl için eksiklerini nasıl tamamlamayı düşündüğü sorulmalı ve bu konuda beraberce bir plan hazırlanmalıdır.

Aileler Özeleştirisini Yapmalıdır!

Aileler karneyi incelerken sorumluluğu sadece çocuğun üstüne atmamalı, yaptıklarının ya da yapamadıklarının özeleştirisini yapmalıdırlar. Kötü karneyi düzelmek mümkün ancak, çocukların ruhsal dünyasında açılacak yaraları iyileştirmek pek de kolay değildir.

 

Karnesi İyi Olan Öğrenciyi Ödüllendirirken Lütfen Abartmayın!

Karnesi başarılı olan çocukları ödüllendirirken, abartmamaya özen gösterilmelidir. Çocuk büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışması gerekir. Ayrıca çocuğa verilecek hediyelerin, okul başarısına ve bireysel gelişimine katkı sağlayacak hediyelerden seçilmesine dikkat edilmelidir. Maddi değeri yüksek hediyeler yerine yaşına uygun, gelişimine katkı sağlayacak hediyeler tercih edilmelidir.

Sevgili Öğrenciler;

– Ailenizle birlikte tatil yapın.

– Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.

– Sosyal faaliyetlere zaman ayırın.

– Konu tekrarı yapın.

– Bolca kitap okuyun.

Kazım Kılınç/Eğitimci-Anamur

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster