reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 15 Temmuz 2015 1949 Görüntüleme

İftar Sofrası mı Yoksa İsraf Sofrası mı ?

İftar Sofrası mı Yoksa İsraf Sofrası mı ?

Bir Ramazan ayının daha sonuna geldik, Cenab-ı Allah’tan dileğimiz gelecek ramazana da sağ salim kavuşmaktır herhalde.

Ramazan denilince aklımıza ilk gelen oruç, ramazan topu , kadir gecesi , teravih, iftar, sahur ve fitredir.

“Ramazan ayında kim helal kazancından bir oruçluyu iftar ettirirse, Ramazan`ın bütün gecelerinde melekler ona dua eder ve Kadir Gecesinde Cebrail Aleyhisselâm onunla musafaha eder (tokalaşır). Cebrail Aleyhisselâm kiminle musafaha ederse, onun kalbi incelir ve gözlerinin yaşı çoğalır.”

Günümüzde düzenlenen iftar yemeklerine baktığımızda , bu yemeklerin ihtiyacı olan kişilere değil ,ihtiyacı olmayanlara düzenlendiğinden iftar yemeği olmaktan çıkıp, israf yemeği olmaya başladığını görüyoruz.

Ancak ,Ramazan ayında iftar düzenlemek bazı kişilere , Sivil Toplum Kuruluşlarına veya  Belediyelere hem prestij kazandırıyor hem de kendilerinin reklamını yapma fırsatını sağlıyor.

Reklam yapma fırsatı sağlıyor diyorum , eğer öyle olmasaydı bu tür organizasyonların ve yemeklerin  resimlerini çekerek , gerek sosyal medyada ve gerekse basında boy boy  paylaşmazlardı.

Bir aylık ramazan boyunca verilen iftarın nerede ise hiçbirinde ,  yoksul ve ihtiyaç sahibi kişiler hatırlanmamıştır.

Oysa , sadece ramazan ayında verilecek  ve yerini bulup bulmadığı bile tartışılabilecek olan iftar programları düzenleyecek olan kişiler , Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediyeler ayırdıkları bütçeyi bir araya getirseler, inanın bir ay değil , bir yıl boyunca bu memlekette ihtiyaç sahiplerinin hem yüzünü güldürürler hem mutfaklarını doldururlar hem de hayır dualarını alırlar.

Böylece o katıldığımız iftar yemeklerindeki israfın önüne de geçilmiş , israf yemeği değil iftar yemeği düzenlenmiş olur. Şimdi sokağa çık bunu millete anlat , herkes haklısın der. Ama inanın gelecek ramazanda yine herkes kendi bildiğini yapacak.

Çünkü amaç fakir fukaranın karnını doyurup iftar  yemeği düzenlemek değil. Amaç , zaten tok olan ve hatta o gün belki de evinde çoruyla çoğuyla iftar açacak olanların zorla getirildiği ama kendilerine prestij ve reklam sağlayacak olan bir organizasyona ev sahipliği yapmak.

İnşallah gelecek ramazanlarda da beraber olmak dileğiyle, Ramazan Bayramınız mübarek olsun.

Abdullah Uysal

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Dualarımız Seninle

Dualarımız Seninle

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster