reklam
Ana Sayfa Gündem, Spor 6 Eylül 2019 1634 Görüntüleme

HABERİMİZ SES GETİRDİ , SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Abdullah UYSAL / anamur postası

2 Eylül 2019 tarihinde “Bu Ayıp Bize Yeter, “Gazimizin Mezarını Yok Saydılar” başlıklı haberimizin ardından, konuyla ilgili Jandarma ekiplerinin yaptıkları incelemenin ardından savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

”Silifke-Gülnar Karayolu Melengiç Boğazı mevkinde bulunan ve Çanakkale Gazisine ait olan mezarın  yapılan yol çalışmaları nedeniyle zarar görerek kayalıklar altında kalması bölgede yaşayan vatandaşların tepkisine neden olmuştu.

Bölgede sürekli geziler yapan Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ duruma tepki göstererek yapılan yanlışın düzeltilmesi için gazetemiz aracılığı ile çağrıda bulunmuştu.

Gülnar – Silifke arasındaki yol çalışması sırasında yol kenarında bulunan Çanakkale Gazisinin mezarına zarar verilmesi ile ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Bu ayıp bize yeter , “Gazimizin mezarını yok saydılar “ haberimizde ;

“ Gülnar – Silifke arasındaki yol çalışması sırasında yol kenarında bulunan Çanakkale Gazisinin mezarına zarar verilmesine vatandaş tepki gösterdi.

Gülnar – Silifke arasındaki yol bakım ve genişletme çalışmaları sırasında yol kenarında bulunan ve Çanakkale Gazimize ait olduğu iddia edilen mezara zarar verilmesi bölge halkının tepkisini çekti.

Çanakkale Gazimizin mezarı Silifke – Gülnar karayolunun kenarında  bulunuyordu. Burada yapılan yol çalışmaları nedeni ile zarar görmüş. 1920-1921 yılları arasında geçtiği tahmin edilen olayda, Çanakkale savaşından yaralı olarak  dönen ve o bölgenin o dönemlerin tek yolu olan Gülnar Silifke yolunu kullanarak Gülnar Korucuk köyüne gitmek isteyen  Gazimiz Musa oğlu Hebib ,yaralı halde geldiği şuan ki mezarının olduğu Melengiç Boğazı’na ( Balandız Köyü )gelince hayatını kaybediyor. Bölgede bulunan yörükler tarafından Gazimizin  hayatını kaybettiği yere mezarı kazılıp , mezarın ileri ki yıllarda kaybolmaması içinde mezar taşı konuluyor.

Yoldan geçen bölge insanının bir Fatiha okumadan geçmediği Gazimizin Ay-Yıldızlı Bayrağımızla süslü mezarı , karayollarının düzensiz ve denetimsiz çalışması neticesinde hafriyat kamyonlarının döktüğü kayalardan zarar görmüş durumda.

Çanakkale Muharebesinin 104. Yılını Kutladığımız bu günlerde , Gazimin mezarını hak ettiği şekle getirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Gazimiz ile ilgili bilgilerin tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak , Bu güzel ve anlamlı video için Atlı Seyyah Eğitimci Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ’e teşekkürlerimizi borç biliyoruz “ şeklinde idi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster