reklam
Ana Sayfa Gündem, Politika 19 Temmuz 2022 662 Görüntüleme

GENEL BAŞKAN YUMUK; ANAMUR’LU SON KORE GAZİSİNİ ZİYARET ETTİ

Abdullah UYSAL / anamur postası  ( 19 Temmuz 2022 )

Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı  Beyazıt YUMUK  , ilçemizin hayatta olan son  Kore Gazisi 93 yaşındaki Mustafa MADENİ ‘ yi evinde ziyaret etti.

Kore Gazisi 6 çocuk babası Mustafa MADENİ  ile Güneybahşiş mahallesi Asar Sokak’taki evinde bir süre sohbet eden Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı  Beyazıt YUMUK eşi Seher YUMUK, Muharip Gaziler Derneği Bozyazı Temsilcisi Ali ŞEN , Gazi Ali KÖLGELİ , eşi Şükran KÖLGELİ ve basın mensupları ile birlikte ,gazimizi ziyaret ederek isteklerini dinledi.

Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı  Beyazıt YUMUK  , “ ”Vatan için hiç düşünmeden canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimiz, değerli aileleri ve gazilerimiz bizim kıymetlilerimiz, onların mutluluğu ve huzuru için derneğimiz olarak elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisindeyiz ve her zaman onların yanındayız “ dedi.

Kore gazimiz Mustafa MADENİ , ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı  Beyazıt YUMUK’a   teşekkür etti.

21 Eylül 1950’de ilk TÜRK Birliğinin  gittiği ve 1950 – 1953 yılları arasında 3 yıl süren Kore Savaşında , 21.212 TÜRK ASKERİ görev aldı . Bu askerlerimizden 712 ‘ si şehit olurken , Çin ve Sovyetler Birliğine 234 askerimiz esir düştü . Ayrıca 175 askerimiz de kayboldu . Kaybolan askerlerimizin de şehit sayılması ile yaklaşık bin askerimiz şehit oldu. TÜRKİYE Kore’ye asker göndererek amacına ulaştı ve 1952 yılında NATO’ya üye oldu.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster