reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Teknoloji 16 Ocak 2024 299 Görüntüleme

Dikkat ! Seçmen Listeleri Yarın Askıdan İndirilecek

Dikkat ! Seçmen Listeleri Yarın Askıdan İndirilecek

Abdullah UYSAL / anamur postası  ( 16 Ocak 2024 )

 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) hazırladığı seçim takvimine göre; 4 Ocak 2024 Cuma günü saat 08:00 itibariyle çıkan muhtarlık bölgesi askı listeleri yarın ( 17 Ocak 2024 )  Çarşamba günü saat 17:00’a kadar da askıda kalacaktır. Ayrıca Muhtarlıklar seçim süreci boyunca hafta sonları da hizmet verecek.

Seçmen kayıtları hem e-devlet’ten hem de YSK sayfasından sorgulanabilecek.

       “Seçmen vatandaşlarımız 04-17 Ocak 2024 tarihleri arası askı süresinde muhtarlıklara müracaat ederek, isimlerinin olup olmadığını inceleyebilecekleri gibi

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp

ve

https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama

sitesinden seçmen sorgulaması yapabileceklerdir. Askı listesinde isimleri olmayanlar yine 04-17 Ocak tarihleri arası askı süresi içerisinde adına kayıtlı fatura (elektrik, telefon, su) veya doğalgaz abonelik sözleşmesi, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden biri ile nüfus müdürlüğüne, sonra da nüfus müdürlüğüne tescil ettirdikleri adreste oy kullanabilmeleri için adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve ekleri ile İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir. İlgililere önemle duyurulur.”

ÖĞRENCİLER BULUNDUKLARI İLLERDEN OY KULLANABİLECEK

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç),öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.

GÖRME VE ORTOPEDİK ENGELLİLER GİRİŞ KATLARDA OY KULLANABİLECEK

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kurulacak sandıklarda kullanabilmek için engelli olarak kayıtlı olup olmadığını www.ysk.gov.tr adresinden, “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet kapısından öğrenebilecek.

YATAĞA BAĞIMLI ENGELLİ SEÇMENLER EVDE OY KULLANABİLECEK

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olanlar, yarına ( 17 Ocak ) kadar “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibare yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına ya da ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabilecek.

Seçmenler bugünden itibaren YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, yarın (17 Ocak’ta ) askıdan indirilecek.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster