reklam
Ana Sayfa Gündem 25 Eylül 2016 2630 Görüntüleme

CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

CEMEVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi işbirliği ile 18 Ekim 2015’te temeli atılan ve yapımı tamamlanan Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış Öncesi Tenis Kortları Projesi’nin temeli atıldı.

 Açılışa Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Dernek Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Başlayan Program Gülbenk Duası, Semah gösterisi ve Anamur Belediyesi Halk Oyunları gösterisi ile devam etti.

 Başkan Türe: “Omuz omuza hizmete devam”

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe konuşmasına 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehadete eren demokrasi şehitlerine rahmet dileyerek başladı. Başkan Türe, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm demokrasi şehitlerini rahmetle anıyorum. İki yıl önce söz verdik bir yıl önce temelini attık ve şimdi açılışını yapıyoruz. Hiçbir eksiği olmayan kültür merkezi yaptık. 30 Mart öncesi birçok proje sözü verdik. Burhanettin başkanımızla omuz omuza vererek verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi’mizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Başkan Kocamaz’dan birlik ve beraberlik mesajı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz gerçekleştirdiği konuşmasına, “Bu güzel günde, bu hayırlı hizmetin açılışında bizlerle beraber olduğunuz ve bu mekanı şereflendirdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” diyerek başladı. Başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kanını ve canını veren tüm şehitlere rahmet dileyerek sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesindeki bir bölümü anımsattı.

Başkan Kocamaz, “Aziz Atatürk’ün gençliğe hitabesinde belirttiği gibi bu ülkeye kin besleyenler her dönemde olabiliyor. 15 Temmuz’da da bu hainler, ülkemize ve demokrasimize darbe vurmaya çalıştı. Ancak geçmişte olduğu gibi bugün de milletimiz bu hainlere karşı dik duruşu ile bu belayı başımızdan def etmeyi başardı. Milletimizin bu duruşundan dolayı, bu milletin bir ferdi olmaktan büyük bir onur duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak siyasi görüş ayrımı yapmadan hizmet vermeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu milleti, bu ülkeyi seven tüm insanların da hiçbir ayrım yapmadan herkese aynı mesafe durup herkesi kucaklaşması ve herkese aynı tavrı göstermesi gerekiyor. Biz kurtuluş savaşını hep birlikte verdiysek bu topraklarda yaşayan insanların birbirine sevgi saygıyla yaklaşması gerekir” diye konuştu.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Genel Başkanı Doğan Demir de günün anlam ve önemine işaret ederek “Bugün bizim için çok mutlu bir gün. Yaklaşık bir yıl önce temel atarken başkan bey söz vermişti. Verdiği sözü tutukları için teşekkür ediyorum. Ayrıca Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a da emeklerinden ve Alevi toplumuna verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 Kaşdişlen Mahalle Muhtarı İbrahim Erdem ve Alevi Kültür Dernekleri Anamur Şube Başkanı Nurgül Er Cemevi ve Kültür Merkezinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Konuşmalardan sonra kurdele kesimi ile Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi hizmete açıldı.

 Açılış programı akşam saatlerinde Kaşdişlen Mahallesini anlatan sinevizyon gösterisi, Gülcihan Koç Konseri, havai fişek gösterisi Anamur Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu Konseri ile devam etti.

Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi içerisinde, dernek yönetim odası, 250 kişilik cem salonu, engelli lavaboları, morg ve yıkama odaları, misafir konaklama odaları, kültürel sergi odaları, lokma salonu, mutfak, 750 kişilik çok amaçlı salon, merkezi ısıtma soğutma, asansör yer alıyor.

Tenis Kortları Projesi’nin temeli atıldı

Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi açılış töreni öncesinde Anamur Belediyesi Tenis Kortları Projesi temel atma töreni gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tesisin temelini dualar eşliğinde attı.


cemevi7 cemevi6 cemevi5 cemevi4 cemevi3

 

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Apartman Dairesinde Yangın

Apartman Dairesinde Yangın

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster