reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem, Politika 18 Mart 2024 640 Görüntüleme

ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞEN ANAMURLULAR ; Köyleri ve Diğer Bilgileri

ÇANAKKALE’DE ŞEHİT DÜŞEN ANAMURLULAR ; Köyleri ve Diğer Bilgileri

Abdullah SUYSAL / anamur postası  ( 18 Mart 2024 )

Tarihimizde çok önemli bir yere sahip olan ” 18 Mart Çanakkale  Zaferi ” nin 109. Yıldönümünü kutluyoruz.

Çanakkale Savaşı ,1915-1916 yılları arasında  Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul’u ele geçirmek isteyen düşman kuvvetlerine karşı Türk,Kürt ,Laz ,Çerkez demeden 250 bin şehitle yapılmış bir bağımsızlık mücadelesidir.

Tarihin en önemli dönüm noktalarından birisi olan hem uzaklarda bir ulusun hem de Anadolu’da bir milletin bağımsızlık mücadelesinin kıvılcımının atıldığı yerdir Çanakkale cephesi!

Birlik ve bütünlüğümüzün bir nişanesi olarak da andığımız bu cephede üstün ruh, maneviyat ve mücadele gösteren gaziler ve şehitlik şerbetini içenler arasında Anamurlular da vardır.

Anamur olarak şehitlerimizin büyük çoğunluğu çarpışmaların en yoğun olduğu Arı burnu, Kanlı sırt ve Meydan muharebelerinde verilmiştir.
Çanakkale Cephesinde verdiğimiz 120 şehidin on sekizi Bozyazı’nın Tekeli, Tekmen, Kızılca, Gözce, Tekedüzü ve Sarı Kavak köy ve beldelerindendir.

Beş şehit de Aydıncık kazamıza bağlı Eski Yürük, Yeni Yürük ve Kara Seki köylerindendir.

Anamurlu şehitlerimizin 15’i merkez kazadan olup şehitlerin bazıları Deli Mehmetoğulları, Hızır Uşakları, Kör Kerimoğulları gibi ailelerdendir.

Ovabaşı köyü 20 şehit ile en çok kayıp veren köyümüzdür. Şeihtlerden Şeyh Alioğlu, Şeyh kabalıoğlu, Karaçooğlu, Gök, Kulaksızoğulları Alay Şarıkoğulları gibi lakaplara sahip ailelere mensup olanlar da vardır.

Emirşah köyünden 20 şehit Çakmaklıoğulları, Köseoğulları, Kadı Mustafaoğulları, Tataroğulları, Celaloğulları ve Kasapoğulları lakaplı aileler ile diğer ailelerden,

Akine köyü 16 şehit ile üçüncü sırada olup şehitler Sarı Hüseyinoğulları, Koçoğulları, Tozoğulları, Kahsaroğulları, Hacı Mollaoğulları, Hacı Gavuroğulları ve Gök mollaoğulları lakaplı ailelerdendir.

Kaş Dişlen köyü 10 şehit ile üçüncü sırada olup Kara Mehmetoğulları ve Koloğulları lakaplı aileler ile diğer ailelerden,Güngören Köyünden 6 şehit Osmanağaoğulları Tataroğulları ve Köstekoğulları lakaplı aileler ile diğer ailelerden olmak üzere,Kükür köyünden 4,Kılıç Köyünden 3,Karaçukur Köyünden 2 ve Karalar Bahşiş Köyünden de 1 şehit verilmiştir.

109.yılını idrak ettiğimiz ” 18 Mart Çanakkale Zaferi ”nin Çanakkale cephesinde vatanları uğrunda canlarını veren ve bizlere tam bağımsız Türkiye’de yaşama fırsatı veren ve bugün dahi vatan hizmetinde can veren aziz şehitlerimizi sonsuz minnet ve hürmetle anıyoruz.

ÇANAKKALE’DE ŞEHİT OLAN ANAMURLULAR ; ŞEHİTLERİMİZİN BİLGİLERİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster