reklam
Ana Sayfa Gündem 23 Temmuz 2018 1752 Görüntüleme

Büyükşehir ” Zora Düşenin Yüzünü Güldürüyor “

Büyükşehir ” Zora Düşenin Yüzünü Güldürüyor “

Anamur’da,sosyal yardım faaliyetlerini aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yüzlerce aileye sağladığı maddi ve manevi destekler ile örnek oluyor.

Büyükşehir’in Dost Eli her yere uzanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere uzattığı dost elini, afetlerden zarar görenlere, yakınlarını kaybedenlere, engelli bireylere ve öğrencilere de uzatarak zor günlerinde her vatandaşın yanında oluyor.

Kent genelinde dar gelirli ve ekonomik açıdan zorluklar yaşayan vatandaşlara yardımcı olabilmek için “Dosteli Market” projesini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kent merkezi ve ilçelerde hizmete açtığı 6 marketle binlerce aileye ulaşırken, 7’nci Dosteli Market’i Mut ilçesine açmaya hazırlanıyor. Dosteli Market projesi kapsamında kent genelinde 5 bin 773 kişiye hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, Anamur’da geçtiğimiz aylarda hizmete başlayan Dosteli Market aracılığı ile kısa sürede 211 aileye ulaştı. 211 ailenin temizlik, gıda ve giysi gibi ihtiyaçlarına yanıt veren Büyükşehir Belediyesi, ayrıca dosteli markete ulaşamayan 20 bin 400 aileden bin 788 tanesini Anamur’da dağıttı. Toplamda 176 bin 200 yardım ve Ramazan kolisi dağıtımını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Anamur’da 4 yılda 10 bin 38 aileye yardım ve Ramazan kolisi dağıtarak aile ekonomisine katkıda bulundu. Kurban Bayramı’nda da şehit ailelerine dağıtılan 283 kurbanlıktan 23 tanesi Anamurlu ailelere ulaştırıldı.

Eğitim destekleri ile velilerin yüzü gülüyor

Eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak maddi yetersizlikler nedeniyle çocuklarının eğitiminde zorluk çeken ailelerin yüzünü de Büyükşehir Belediyesi güldürdü. Bugüne kadar Mersin genelinde 118 bin 700 öğrenciye kırtasiye yardımı yapan Büyükşehir Belediyesi, Anamur’da okula başlayan tam 3 bin 150 öğrenciye kırtasiye malzemeleri yardımında bulundu. Öğrencilerin üniversite sınavlarına hazırlanması konusunda da sosyal sorumluluk örneği sergileyerek kent merkezi ve ilçelerde açtığı ücretsiz Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursları ile gençlerin üniversite hayaline ulaşmasına önayak olan Büyükşehir Belediyesi, bu kurslar sayesinde çocuklarını ücretli kurslara gönderemeyen öğrenci velilerinin de yüzünü güldürdü. Toplamda 2 bin 500’e yakın öğrenciyi üniversiteye ücretsiz hazırlayan Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarına kayıt yaptıran Anamurlu 409 öğrenci, Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan imkanlarla üniversite hayaline bir adım daha yaklaştı.

Öte yandan üniversiteyi kazanan gençleri de göz ardı etmeyen Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de ikamet eden ve 4 yıllık üniversite kazanarak birinci sınıfa başlayacak olan toplam 38 bin 184 öğrenciye Lisans Eğitim Yardımı sağladı. Yerleşik üniversitelerin en az 4 yıllık bölümünü kazanan, anne veya babasından en az biri Mersin’de ikamet eden tam bin 908 Anamurlu öğrenci de Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim desteklerinden payını aldı.

Afetlerden zarar görenlerin yardımına koştu

Yangın gibi afetlerden zarar gören ailelere de zor günlerinde dost elini uzatan Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin’de toplam 191 aileye buzdolabı, çamaşır makinesi, fırınlı ocak, oturma grupları ve mobilya gibi ev eşyaları sahiplerine ulaştırıldı. Afetler nedeniyle eşyasız kalan 2 Anamurlu aileye de yardım elini uzatan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinden kilometrelerce uzakta olmasına rağmen ev eşyalarını yangından zarar gören ailelere ulaştırdı.

Geçtiğimiz günlerde Anamur’un Güngören Mahallesi’ndeki evinde elektrik kontağı nedeniyle çıkan yangında evi tamamen yıkılan ve hiçbir eşyası kalmayan Mustafa Deniz’e yardım elini uzatan Büyükşehir Belediyesi, 1 hafta içerisinde Deniz ailesine yeni buzdolabı, çamaşır makinesi, fırınlı ocak ve oturma grubu alarak hediye etti. 2 çocuğuyla ortada kaldığını ve Büyükşehir Belediyesi sayesinde düştüğü zor durumdan çıktığını aktaran Mustafa Deniz, “Allah Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’dan razı olsun. Elektrik kontağından çıkan yangında tüm evimiz yandı. Yangın nedeniyle duvarlar da yıkıldı. Hiçbir eşyamızı yangından kurtaramadık. Ama sağ olsunlar Büyükşehir Belediyesi yeni eşyalar alarak bize hediye etti. Şimdi burada yeni bir ev inşa edeceğiz ve Büyükşehir Belediyemizin verdiği eşyalarla yuvamızı yeniden kuracağız”sözleriyle kendisine uzatılan yardım elinden duyduğu mutluluğu anlattı.

Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu sosyal projelerden faydalanan Anamur’da yaşayan bin 236 engelli bireye transfer hizmeti de ücretsiz olarak sağlanırken, Büyükşehir Belediyesi düzenlenen kutlama ve etkinliklerle de Anamur’da engellerin ortadan kaldırılması için başarılı çalışmalar gerçekleştirdi.

Öte yandan Anamur’da yakınlarını kaybeden ailelere de yardımcı olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe genelinde tam bin 67 defin, 820 nakil ve 768 ikram paketi ile acılı günlerinde vatandaşların yanında oldu.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Muzlu Kavşakta Silahla Vuruldu

Muzlu Kavşakta Silahla Vuruldu

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster