reklam
Ana Sayfa Gündem, video galeri 11.10.2017 2991 Görüntüleme

Bu Mantar Kanserin Düşmanı

Protein değeri kırmızı etten iki kat daha fazla ve mantar türleri arasında  en faydalısı olarak bilinen istiridye mantarı,başta kanser hastalığı olmak üzere birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiren adeta bir ilaç deposu.

İstiridye mantarı besin değerinin yüksekliğinin yanı sıra,düzenli tüketilmesi halinde,kolesterolü dengeleme,bağışıklık sistemini güçlendirme,kabızlık önleyici,Yüksek tansiyona karşı etkili,içerdiği folat ve demir sayesinde anemi hastalığı ile de mücadele eden bir mantar türü.

   Mersin ili Anamur ilçesi Kızılaliler mahallesinde “ Genç Çiftçi Projesi “ projesi kapsamında 100 metrekarelik bir kapalı alanda yaklaşık bir ay önce üretimine başlanılan istiridye mantarı , adeta şifa kaynağı.

Bakanlık desteği ile “ Genç Çiftçi Projesi “ projesi kapsamında ekilen istiridye mantarının İlk hasatında İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Anamur ilçe Müdürü H.Niyazi Sarıoğlu da hazır bulunarak girişimlerinden ve başarılarından dolayı tesis sahibi Dudu Tilkioğlu’na teşekkür etti.  Tesis sahibi Dudu Tilkioğlu’nun eşi Balcı Tilkioğlu gazetemize yaptığı açıklamada ; ” Anamur’da istiridye mantarı üretiminin az olması ve hemşerilerimizin şifa kaynağı bu mantarla henüz yeni yeni tanışıyor olmasından dolayı,pazar bulmakta zorlanıyor ve kendi imkanlarımızla satmaya çalışıyoruz.İlk seferde halkımız istiridye mantarını alırken tedirgin olsa da , tadını ve lezzetini aldıktan sonra onlar bizi buluyorlar” dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil