reklam
Ana Sayfa Gündem 2 Eylül 2019 1253 Görüntüleme

Bu Ayıp Bize Yeter, “Gazimizin Mezarını Yok Saydılar”

Abdullah UYSAL / anamur postası

Gülnar – Silifke arasındaki yol çalışması sırasında yol kenarında bulunan Çanakkale Gazisinin mezarına zarar verilmesine vatandaş tepki gösterdi.

Gülnar – Silifke arasındaki yol bakım ve genişletme çalışmaları sırasında yol kenarında bulunan ve Çanakkale Gazimize ait olduğu iddia edilen mezara zarar verilmesi bölge halkının tepkisini çekti.

Çanakkale Gazimizin mezarı Silifke – Gülnar karayolunun kenarında  bulunuyordu. Burada yapılan yol çalışmaları nedeni ile zarar görmüş. 1920-1921 yılları arasında geçtiği tahmin edilen olayda, Çanakkale savaşından yaralı olarak  dönen ve o bölgenin o dönemlerin tek yolu olan Gülnar Silifke yolunu kullanarak Gülnar Korucuk köyüne gitmek isteyen  Gazimiz Musa oğlu Hebib ,yaralı halde geldiği şuan ki mezarının olduğu Melengiç Boğazı’na ( Balandız Köyü )gelince hayatını kaybediyor. Bölgede bulunan yörükler tarafından Gazimizin  hayatını kaybettiği yere mezarı kazılıp , mezarın ileri ki yıllarda kaybolmaması içinde mezar taşı konuluyor.

Yoldan geçen bölge insanının bir Fatiha okumadan geçmediği Gazimizin Ay-Yıldızlı Bayrağımızla süslü mezarı , karayollarının düzensiz ve denetimsiz çalışması neticesinde hafriyat kamyonlarının döktüğü kayalardan zarar görmüş durumda.

Çanakkale Muharebesinin 104. Yılını Kutladığımız bu günlerde , Gazimin mezarını hak ettiği şekle getirilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Gazimiz ile ilgili bilgilerin tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak , Bu güzel ve anlamlı video için Atlı Seyyah Eğitimci Arkeolog Nazmi SÖYLEMEZ’e teşekkürlerimizi borç biliyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

ABANOZ’A KAR YAĞDI

ABANOZ’A KAR YAĞDI

Hazır Site by Uzman Tescil