reklam
Ana Sayfa Gündem 4 Temmuz 2016 2410 Görüntüleme

Bayram Namazı Saat Kaçta

Bayram Namazı Saat Kaçta

Bayram arifesinde merak edilen konulardan biriside Bayram namazının saat kaçta kılınacağıdır.

Bayram namazları, müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesi olarak bayramların birinci günü, kuşluk vaktinde kılınır. Bayram namazı farz değil vaciptir. İki rekat olarak cemaatle kılınır. 

Vacip oluşunun ve kılınmasının şartları, aynen Cuma namazının şartları gibidir. Ezan okunmaz, kamet yapılmaz.
Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez bayram namazı kılınır. Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır.
Bayram namazı aşağıdaki şekilde kılınır:– Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilerek namaza durulur.
– Sonra “Sübhaneke” okunur.
– Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde oldugu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.
– Rüku ve secdeler yapilarak ayaga (ikinci rekata) kalkilir ve eller baglanir.
– İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.
– Sonra da secdeler yapılarak oturulur.
– Oturuşta imam ve cemaat, EttehiyyatüAllahümme salliAllahümme barik ve Rabbena atinaRabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

Bu yıl Ramazan Bayramı namazı 5 Temmuz 2016 Salı günü saat 06:20’de kılınacaktır.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster