reklam
Ana Sayfa Gündem, Spor 20 Temmuz 2020 394 Görüntüleme

BAYRAK TAKIMIMIZ ANAMUR’A DÖNDÜ

Abdullah UYSAL / anamur postası

Kıbrıs Barış Harekatının 46. yıl dönümü nedeni ile BAYRAK TAKIMIMIZIN , 19 temmuz saat 06:30 ‘da Anamur’dan başlatıp , 20 Temmuz’da Kıbrıs Yavuz Çıkartma Plajında son bulan “ TÜRKİYE- KUZEY KIBRIS ULUSLARARASI 90 KM AÇIK SU MARATONU ”na  katılan yüzücülerimiz yurda döndü.

Anamur Limanında bir açıklama yapan Eski Bakanlarımızdan Kürşat TÜZMEN “Anamur bizi tekrar karşıladı , bağrına bastı . Şükran dolu,minnet dolu duygularımızı ifade etmek çok kolay değil ama burada dönüşümüzde bize bu desteği veren başta Anamur kaymakamımız ve Anamur belediye başkanımız ve Garnizon Komutanımız , Sahil Güvenlik Komutanımız olmak üzere bu imkanı bize veren arkadaşlarımızın tamamına çok çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca  federasyonumuz burada önemli rol oynadı. Karşı tarafta da , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin TATAR bizi karşıladı . Çok duygusal anlar yaşadık. Orada çıkartma plajında ilk başta şehitlerimizin gazilerimizin anıları son derece büyük . 46 sene evvel eğer bu harekat yapılmamış olsaydı,adada TÜRK  adına bir toplum kalmayacaktı . Biz adamıza gittik , Akdeniz bir Türk gölü olduğu için Akdeniz’imiz de gölün bir kenarından diğer kenarına geçtik. Bence yaptığımız çalışmada haksız bir şekilde izolasyona tabi tutulan KKTC’nin  siyasi,ticari ve spor aktivitelerinin tekrar aynı alanda bütün dünyadaki ülkeler gibi yapılabilmesini sağlamak için elimizden gelen gayreti gösterdik .

Tabi bunu Mersin’imizde Anamur’ umuz da yaptığım için gurur duyuyorum. Çok zor bir organizasyon sizlerin desteği sayesinde  yine bizim için gayet kolay bir organizasyon oldu. Tabi çok yorulan arkadaşlarımız hep beraber zorlu gece de çok zordu . Yüzdük başardık , bence bizden sonrakilere de önemli bir hedefi göstermiş olduk, diye düşünüyorum” dedi.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet KILINÇ ise,”Ekibimiz kazasız belasız yurda döndükleri için Yüce Yaradana şükrediyorum. Çok güzel bir organizasyondu. Bu bir yarma harekatı idi , İzolasyon neticesinde yalnızlaştırmaya çalıştıkları KKTC’li kardeşlerimize  bir açılım,bir destek vermiş olduk. Sayın Bakanımın da arz ettiği gibi benim diyeceklerim de net şudur, bunun arkasından birileri bu yola devam edecektir inşallah biz kendileri ile bu nokta da devam edeceğiz. Diğer spor aktiviteleri ile de devam edeceğine inanıyorum. Avrupa , batı bunu kabul edecek. Bugün kabul etmezse yarın kabul edecek. Bu yalnızlaştırma uzun süre sürmez çünkü orada bir millet var , orada bir devlet var, orada bir yaşayan insanlar topluluğu var. Ne kadar direnirlerse dirensinler bu direnç mutlaka kırılacaktır diyorum. Bu çok önemli bir organizasyondu. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum . Hem siyasi olarak hem ekonomik olarak hem de sportif olarak bu işler devam edecektir. Anadolu’nun kalbi Kıbrıs’ta , Kıbrıs’ın kalbi Anadolu’da atmaktadır. İnşallah bu yüzyıl TÜRK’ün çağı olacaktır diyorum tekrar hoş geldiniz diyorum , geçmiş olsun diyorum,hayırlı olsun diyorum” dedi.

Anamur Ekspres editörü Mithat ÜNAL’ın yolculuk nasıl geçti sorusuna Bakan TÜZMEN “

Dönüş kolaydı sahil güvenlik ekibimiz ile evimizde gibi rahat geldik. Ama gidiş zordu , gece umduğumuzdan daha zor oldu . Buradan başlarken bu çok güzel suda yüzdüm ama 1 saat sonra iş değişti. Bizim burada yaptığımız tabi bir bayrak yarışı şeklinde idi. Arkadaşlarımızla her birimiz yaklaşık 8’er saat yaklaşık 15’er 16’şar kilometre yüzmüş olduk. Birde tabi akıntı nedeni ile yol saptı ve 93 kilometrede tamamlanması gereken maraton  110 kilometreye çıktı . Gece şöyle bir sıkıntı oldu , deniz biraz daha rüzgarlıydı . Planktonlar dediğimiz su canlıları ve deniz anaları bunlar zehirli ve çıplak olarak yüzdüğümüz için biz  çok ciddi yaralanmalarla karşılaştık .  Onların hala izlerini taşıyoruz. Onun dışında fazla bir sıkıntımız yoktu , yorucu tabi biraz az uyumuştuk . Çünkü ilk çıkışımızda az uyumuştuk ondan sonraki nöbetler de öyle geldi ama ben şunu görüyorum . Azim ederseniz emin olun yani büyük bir maraton karşıya 90 km , bir kulaçla başlamıştır . Demek ki biz 1 kulaçla nasıl gittiysek , 1 adımla her şeyi yapabiliriz. Tabi böylesine bir destek Anamur’un bize verdiği desteği  kolay kolay hiçbir yerde bulamayız.  bir de işin sırrını söyleyeyim bu kadar gücü nereden alıyoruz , bu kadar saat git git dev bir maraton dünyada eşi benzeri olmayan, Anamur muzlarından yedik . Başkanımız,  Kaymakamımız bize gayet iyi bir şekilde baktı. Performansımız iyiydi onun için sizlere de Anamur muzunu  tavsiye ediyorum” dedi. 

Anamur Kaymakamı İsmail GÜLTEKİN ise ; ” Sayın bakanımıza teşekkür ediyorum , bu tür aktivitelerin devamını diliyorum” dedi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, Anamur’umuzu en güzel şekilde temsil eden sporcularımız Kürşat TÜZMEN ( Eski Bakan ve Milli Yüzücü ) , Ahmet NAKKAŞ ( Milli Yüzücü Dünya Master Yüzme Şampiyonu), Tarkan TÜZMEN ( Milli Yüzücü ) , Faruk İLGÜY ( Manş Denizinde Duble Yapan İlk TÜRK Sporcu ) , Osman AKKUŞ ( K.K.T.C. Milli Yüzücü , Manş Denizini Geçen İlk K.K.T.C. sporcusu ) , Doç.Dr. Kubilay ÇİMEN ( Öğretim Üyesi ) ‘ni tebrik eder, başarılar dileriz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil