reklam
Ana Sayfa Gündem 17 Mayıs 2019 2123 Görüntüleme

Azerbaycan’da Düzenlenen “Türkiye’den Esen Meltem”de Bir Anamur’lu

Azerbaycan’da Düzenlenen “Türkiye’den Esen Meltem”de Bir Anamur’lu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, “Türkiye’den Esen Meltem” isimli resim sergisi düzenlendi.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Bakü Yunus Emre Enstitüsü tarafından Azerbaycan Ulusal Sanat Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte Anamur’lu hemşerimiz Hüseyin ELMAS’ın yanı sıra , Rauf TUNCER ve Erkin KESKİN’in eserleri sergilendiği  serginin açılışına, Azerbaycan Kültür Bakanı Ebülfes GARAYEV, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan ÖZORAL, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan ÖZDEMİR ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Türkiye’den Esen  Meltem” adlı serginin  ressamları Rauf TUNCER, hemşerimiz Hüseyin ELMAS ve Erkin KESKİN  Bakü Yunus Emre Enstitü Müdürü Doç. Dr. Cihan ÖZDEMİR Azerbaycan’ın milli TV kanalı Medeniyet TV’de sunulan  Seherçağı programının canlı yayın konuğu oldular.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan ÖZORAL, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasında hayatın her sahasında çok sıkı ilişkilerin bulunduğunu, fakat iki ülkenin de birbirini daha fazla tanımaya ihtiyacının olduğunu söyledi.

İki ülkenin kültürel ilişkilerinde biraz daha ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurgulayan ÖZORAL, “Kardeşliğimizi çok iyi biçimde öğrenmemiz gerekir. Bunun için de medeniyet aramızda çok önemli bir köprü. Bugün sergilenen eserler Türkiye’den esen meltemi Azerbaycan’a taşımakla kalmamış, aynı zamanda Türkiye ile Azerbaycan arasında köprü oluşturmuştur.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Özdemir de Azerbaycan’da “bir millet, iki devlet” prensibiyle faaliyet gösterdiklerini, bugün de Türkiye’nin 3 akademik ressamının sergisini organize ettiklerini belirtti.

24 Mayıs’a kadar açık olacak ve 51 eserin yer aldığı sergide ,konuşmaların ardından Azerbaycan Kültür Bakanı Ebülfes GARAYEV, Büyükelçi ÖZORAL ve diğer katılımcılar sergiyi gezerek ressamlardan bilgi aldılar.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

AYAKKABI VE ÇANTADA İNDİRİM

AYAKKABI VE ÇANTADA İNDİRİM

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster