reklam
Ana Sayfa Gündem 4 Mayıs 2017 3436 Görüntüleme

Anamur’un İlk Plakalı Elektrikli Bisikleti

Anamur’un İlk Plakalı Elektrikli Bisikleti

Elektrikli bisikletlere,6495 Sayılı Kanunla plaka ve ehliyet zorunluluğu getirildi.Söz konusu kanunun 13 Maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 3 üncü maddesinde yapılan değişiklikle,hızına, motor gücüne  ve ağırlıklarına göre ya motosiklet ya da motorlu bisiklet (moped) sınıfına dahil edilerek, kullanıcılarına sigorta-ehliyet-plaka ve kask takma zorunluluğu da getirildi.
Yapılan bu değişiklik neticesinde, artık elektrikli bisiklet kullananların ehliyet sahibi olması gerekiyor. Yapılan açıklamada,gücü 0.25 kilovattan, hızı 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletler,motorlu bisiklet sınıfına alınarak bu araçları kullananların, A1 sınıfı sürücü belgesi olması gerekiyor.

Ehliyeti olmayanlar hakkında, Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 600 lira adli para cezası uygulanacak. Eğer,ehliyetsiz sürücü araç sahibi değilse, araç sahibine de ayrıca 290 lira idari para cezası ve  kasksız sürücülere ise 66 lira idari para ceza uygulanacak.

Anamur’da İlk Plakalı Elektrikli Bisiklet Trafiğe Çıktı

Anamur’da ilk Plakalı ve ruhsatlı elektrikli bisiklet sahibi,gazetemize yaptığı açıklamada;

“ Elektrikli bisikletime 390 Liraya sigorta yaptırdım ve ayrıca 135 lira vergi ödedim.Sıfır  alınan elektrikli bisikletler,ilk üç yıl muayeneden muaf ancak ondan sonra her iki yılda bir muayene yapılması gerekiyor “ dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster