reklam
Ana Sayfa Gündem 11 Şubat 2020 1016 Görüntüleme

ANAMUR’LU ÖĞRENCİLER ” BAKKALIN VERESİYE DEFTERİNİ SATIN ALDILAR “

ANAMUR’LU ÖĞRENCİLER ” BAKKALIN VERESİYE DEFTERİNİ SATIN ALDILAR “

Abdullah UYSAL / anamur postası

İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay arasında başlatılan “ Bir Okul Bir Ekol “  projesi kapsamında yardımlaşma temasını seçen Anamur Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu , her ay bir bakkalın veresiye defterini satın alarak , atalarımızdan bize miras kalan “ zimem Defteri “ uygulamasını yaşatıyor.

“ Zimem defteri “ , Osmanlılar zamanında hayır ve yardımlaşma kültürünün dikkat çeken yansımalarından biridir. Bu defterler zengin ile fakir arasındaki sevgi , dayanışma  ve merhamet köprüsü idi. Fakir ve muhtaç durumdaki kişilerin onurunu kırmadan,onları rencide etmeden yapılan Zengin varlıklı , hayırsever insanların gösterişsiz  bir yardımlaşma yöntemiydi.

Geçtiğimiz ay Anamur Emirşah mahallesinde bir bakkalın veresiye defterini satın alan Ortaköy Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu  öğrencileri , bu ayda Çarıklar mahallesindeki bir bakkalın veresiye defterini satın alarak borçlularını kurtardı.

Hidayet Sinanoğlu Ortaokulu müdürü Hasan ASA “ İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay arasında başlatılan “ Bir Okul Bir Ekol “  projesi kapsamında yardımlaşma temasını seçen okulumuz, geçtiğimiz ay Emirşah mahallesinde bu ay da Çarıklar mahallesinde bir mahalle bakkalımızın veresiye defterini satın alarak atalarımızın “ Zimem Defteri “ uygulamasını yaşatmışlardır. Okulumuz öğrencilerimiz ,velilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımızın katkılarıyla oluşturduğumuz birikimlerimiz ile her ay bir mahalle bakkalımızın veresiye defterini satın almaya devam edeceğiz, öğrencilerime, velilerime ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederim “ dedi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, Osmanlı geleneğimiz olan “ Zimem Defteri “ ni Anamur’da yaşatan Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu öğrencilerine, velilerine ve öğretmenlerine teşekkür eder, başarılar dileriz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Hazır Site by Uzman Tescil