reklam
Ana Sayfa Gündem 11 Şubat 2020 920 Görüntüleme

ANAMUR’LU ÖĞRENCİLER ” BAKKALIN VERESİYE DEFTERİNİ SATIN ALDILAR “

ANAMUR’LU ÖĞRENCİLER ” BAKKALIN VERESİYE DEFTERİNİ SATIN ALDILAR “

Abdullah UYSAL / anamur postası

İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay arasında başlatılan “ Bir Okul Bir Ekol “  projesi kapsamında yardımlaşma temasını seçen Anamur Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu , her ay bir bakkalın veresiye defterini satın alarak , atalarımızdan bize miras kalan “ zimem Defteri “ uygulamasını yaşatıyor.

“ Zimem defteri “ , Osmanlılar zamanında hayır ve yardımlaşma kültürünün dikkat çeken yansımalarından biridir. Bu defterler zengin ile fakir arasındaki sevgi , dayanışma  ve merhamet köprüsü idi. Fakir ve muhtaç durumdaki kişilerin onurunu kırmadan,onları rencide etmeden yapılan Zengin varlıklı , hayırsever insanların gösterişsiz  bir yardımlaşma yöntemiydi.

Geçtiğimiz ay Anamur Emirşah mahallesinde bir bakkalın veresiye defterini satın alan Ortaköy Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu  öğrencileri , bu ayda Çarıklar mahallesindeki bir bakkalın veresiye defterini satın alarak borçlularını kurtardı.

Hidayet Sinanoğlu Ortaokulu müdürü Hasan ASA “ İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay arasında başlatılan “ Bir Okul Bir Ekol “  projesi kapsamında yardımlaşma temasını seçen okulumuz, geçtiğimiz ay Emirşah mahallesinde bu ay da Çarıklar mahallesinde bir mahalle bakkalımızın veresiye defterini satın alarak atalarımızın “ Zimem Defteri “ uygulamasını yaşatmışlardır. Okulumuz öğrencilerimiz ,velilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımızın katkılarıyla oluşturduğumuz birikimlerimiz ile her ay bir mahalle bakkalımızın veresiye defterini satın almaya devam edeceğiz, öğrencilerime, velilerime ve öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ederim “ dedi.

Anamur Postası Haber Sitesi olarak, Osmanlı geleneğimiz olan “ Zimem Defteri “ ni Anamur’da yaşatan Hidayet SİNANOĞLU Ortaokulu öğrencilerine, velilerine ve öğretmenlerine teşekkür eder, başarılar dileriz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil