reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 25 Nisan 2024 202 Görüntüleme

Anamur Ormanlarına ÇAM KESE Böcekleriyle Mücadele için Terminatör Böcekler Salındı

Anamur Ormanlarına ÇAM KESE Böcekleriyle Mücadele için Terminatör Böcekler Salındı

Abdullah UYSAL / anamur postası ( 25 Nisan 2024 )

Ormanda bulunan ağaçlarda sayılarının artmasıyla ağaçları yanmış , kurumuş gibi gösteren ve hatta ağaç kayıplarına neden olan çam kese böceklerine karşılık “Terminatör” diye adlandırılan ‘Calosomo sychopanta’ böcekleri ile mücadele başladı.

Anamur’da  çam kese böceği ile biyolojik mücadele amacıyla 4 bin adet yırtıcı terminator böcek, farklı noktalarda ormana bırakıldı.

Anamur Orman İşletme Müdürü İsmail GÜBEŞ konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ” Biyolojik mücadele yaparak çam kese böceğinin doğadaki yırtıcısının dengeye gelmesi için ; cam kese böceği ile beslenen canlıları çoğaltarak mücadelemizi gerçekleştiriyoruz.

Orman Genel Müdürlüğü olarak çam kese böceği ile ilgili kimyasal mücadele yapmıyoruz. Çünkü kimyasal mücadele çam kese böceğini öldürdüğü gibi diğer canlılara da zarar vermektedir.

Bu çerçevede ormandan alınan 2 bin 500 adet ergen calosoma sychopanta böceğinin Mersin Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarlarında yavrulamaları sağlanarak 57 bin yavru terminatör adı verilen böcek  elde edildi ve Mersin’in bütün ilçelerindeki orman işletme müdürlüklerine dağıtıldı.

Bu gün Anamur orman işletme Müdürlüğü sınırlarında, çam kese böceği ile biyolojik mücadele için farklı lokasyonlara 4 bin adet yırtıcı böcek ” calosoma sychopanta” bırakılmıştır ” dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster