reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 30 Mayıs 2024 574 Görüntüleme

Anamur – Girne Feribot Seferleri Haziran’da Başlıyor !

Anamur – Girne Feribot Seferleri Haziran’da Başlıyor !
Abdullah UYSAL / anamur postası ( 30 Mayıs 2024 )
Anamur Ticaret Odası’nın  girişimleri ile hayata geçirilen “Anamur İskelesi Projesi” sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribot seferleri, haziran ayında başlayacak olan Anamur – Girne yolculuğu yaklaşık 1.5 saat sürecek.
Seferlerin yapılacağı iskelede incelemelerde bulunan Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN, yeni ulaşım olanağı ile ilgili bilgi vererek şu ifadeleri kullandı:
Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek. İskele, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca inşa edildi.
Vali PEHLİVAN, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 2019’da “feribot ve deniz uçağı iskelesi” olarak inşa edilen alanda 2021’de birimlerin oluşturulduğunu söyledi.

İskele, 2023’te Valiliğe devredildi

Bölgeye işlev kazandırılması için harekete geçildiğini anlatan PEHLİVAN, Bakanlık oluruyla 2023’te iskele devrinin Valiliğe alındığını dile getirdi.

“Limanda yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı”

PEHLİVAN, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyası temsilcileri tarafından bir anonim şirketi kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:
” Valilik olarak kiralama suretiyle iskelenin işletim hakkını bu şirkete verdik. Ezelden beri burada bir gümrük kapısı var fakat fonksiyonel değildi. İskelede şimdi gümrüklü bir alan oluşturuluyor. Liman başkanlığı, emniyet birimlerini oluşturuyoruz. Yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı devam ediyor. Bu ziyaretimiz vesilesiyle güzel bir haber vermek istiyorum; haziran ayı içerisinde inşallah bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribot seferleri başlıyor ” dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster