reklam
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, uysal abdullah, Yazarlar 6.12.2023 778 Görüntüleme

Anamur Emlak Komisyoncuları Derneğinden Önemli Uyarı !

Abdullah UYSAL / anamur postası ( 6 Aralık 2023 )

ANAMUR EMLAK KOMİSYONCULARI DERNEĞİ ,  Yetki Belgesi olmayan emlak danışmanları ile ilgili basın açıklaması yaptı.
ANAMUR EMLAK KOMİSYONCULARI DERNEĞİNİN AÇIKLAMASI ;
Çok kıymetli Anamurlu hemşerilerimiz hepimizin bildiği üzere ilçemiz Anamur’un coğrafi konumu münasebetiyle Akdeniz’in en temiz sahiline sahip, kültürel canlılığını muhafaza eden bir ilçe olması münasebetiyle yazlık konut almayı düşünen vatandaşlarımız ve yabancılar için çok cazip bir konumdadır. Bu nedenle emlak piyasasında bir canlılık olduğu ve önümüzdeki süreçte daha da canlanacağı öngörülmektedir.
Bu nedenle emlak satış, pazarlama ve danışmanlık piyasasında sektör içinde yasal boşlukları fırsat bilen YETKİSİ, BİLGİSİ, TECRÜBESİ olmayan birçok emlak gayrimenkul danışmanlarının türemesine yol açmıştır. Yasal olarak YETKİ BELGESİ olmadan yapmış oldukları emlak pazarlama ve sosyal medya paylaşımları ile mesleğin lekelenmesinde en etkin rol oynamaktadırlar.
06 Ekim 2023 tarihinde bu sıkıntıların aşılması amacıyla kurmuş olduğumuz ANAMUR EMLAK KOMİSYONCULARI DERNEĞİ sayesinde mesleğin toplumdaki itibarının yeniden hak ettiği seviyeye gelmesi ve emlak komisyoncusu derneğimize üye meslektaşlarımızın haklarını korumak amacıyla dernek yönetimi olarak bu basın açıklamasını yapmayı zorunlu kılmıştır. İlçemizde 32 TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ olan emlak komisyoncusu meslektaşlarımız vardır. Gayrimenkul satışı ve alımı yapan, yapmak isteyen vatandaşlarımıza, bu 32 işyerinin haricinde emlak satışı yapan, pazarlayan, danışmanlık hizmeti veren ve sosyal medya paylaşımı yapan kişilere itibar etmemelerini öneriyoruz. Emlak satışı ve alımı sırasında mağduriyet yaşamamak için lütfen YETKİ BELGESİ olan emlakçılarla iş yapmamaları konusunda uyarmayı dernek olarak bir görev addediyoruz.
2024 yılı itibarıyla dernek olarak emlak ofisi olarak açılan tüm ofislerimizin yasal prosedürü yerine getirmeleri ve yasalara uygun işyeri açmaları konusunda her türlü yardımı yapacağız. TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ olmadan işyeri açan, hiçbir yetkisi olmadığı halde kendi adı ile emlak ilanı veren tüm işyerleri ve kişiler hakkında gerekli yasal işlemleri başlatmayı planlıyoruz.
1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giren 31 Ağustos 2023 tarih ve 32295 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK”te belirtilen esaslara uygun iş ve işlemler yürütülmesi esastır.
Emlak satan veya alan vatandaşlarımız mutlaka emlak ofisi ile SATIŞ SÖZLEŞMESİ yapmalıdırlar. Düzenlenen ve karşılıklı imza altına alınan bu sözleşmeler hem satıcıyı hem de alıcıyı korumaktadır. Unutmayın emlakçı ile yetki belgesi imzalamak siz vatandaşlarımıza zarar vermez bilakis onların haklarını korur ve yaşanabilecek mağduriyetleri ortadan kaldırır. Böylelikle merdiven altı emlak pazarlayan YETKİSİZ kişilere prim vermemiş olursunuz.
Anamur Emlak Komisyoncuları Derneği olarak emlakçılık mesleğinin hak ettiği değere kavuşmasını sağlamak amacı ile çalışmalarımızı mesleki etik kurallar çerçevesinde yürütmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle üyelerimize ve yetkili emlakçı arkadaşlarımızı bilgilendirmek için her türlü eğitim ve bilgilendirme çalışması yapmayı planlıyoruz.
Tekrar tüm vatandaşlarımıza çağrımız, emlak satışı ve alım sürecinde mutlaka TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ almış TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ NUMARASI olan işyerleri ile işlem yapmalarını salık veririz.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster