reklam
Ana Sayfa Eğitim, Gündem 10 Mart 2018 1791 Görüntüleme

Anamur Anadolu Lisesinden Özel Ziyaret

Anamur Anadolu Lisesinden Özel Ziyaret

Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Değerler Kulübü’nün “Halden Anlamak” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çeltikçi İlk-Orta Okulu Özel Eğitim Sınıfına bir ziyaret gerçekleştirdi.

Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Değerler Kulübü’nün “Halden Anlamak” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çeltikçi İlk-Orta Okulu Özel Eğitim Sınıfına bir ziyaret ile ilgili açıklamada;

Bu proje kapsamında kulüp öğrencilerimizle yapmış olduğumuz planlama doğrultusunda kahvaltı, oyun ve resim etkinliği belirlendi ve gerekli hazırlıklar yapıldı. Sabah saatlerinde kahvaltı ile başlayan etkinliğimiz, öğrencilerimizin hazırlamış olduğu palyaçolar ve oyun etkinlikleri ile okul bahçesinde devam etti. Beraberimizde getirdiğimiz resim araç-gereçleri okul bahçesine hazırlayarak,  Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri ile kulüp öğrencileri beraber resim çalışması yaptılar. Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerinin mutlulukları ve sevinçleri gözlerinden okunuyordu. Daha sonra öğrencilerimizin hazırlamış olduğu hediyelerin öğrencilere dağıtılması ile birlikte sevinçlerine sevinç kattı. Bu duygu seli öğretmenlere ve öğrencilerimize de yansıdı.  

 Anamur Cumhuriyet Anadolu Lisesi Değerler Kulübü olarak manevi ve kültürel değerlerin kavratılması ve yaşatılması ve yaygınlaştırılması amacıyla ‘ Halden Anlama’ projesini geliştirdik .  Bu projeyle gençlerin çevresinde bulunan sorunların farkına vararak duyarlılığın arttırılması  hedeflenmiştir. Hızlı bilimsel gelişmeler teknolojinin gelişimi bireyleri hızlı bir değişim içine itmektedir. Bu hızlı değişime ayak uydurup değerlerimizi de kaybetmeden yaşatmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız.

            Bu amaçla eğitim öğretim ortamlarında değerler eğitimi önem kazanmaktadır. Ancak kavramların çok kullanılması bu kavramlara karşı duyarsızlığa neden olmaktadır. Bu amaçla empati değerini kavratmak amacıyla halden anlama kavramını kullanarak dikkatin bu kavrama ve anlamına dikkat çekilmesi sağlandı.

            Halden anlama kavramından yola çıkarak bireylerin birbirlerinin halinden anlamasının birçok sorunun çözümünü getireceği sonucuna ulaştık. Bu doğrultuda öncelikle çevremizde bulunan hayvanların halinden anlama, çocukların halinden anlama, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin halinden anlama, yaşlıların halinden anlama,  engellilerin halinden anlama, yoksul ve ihtiyaçlıların halinden anlamayı hedefledik. Bu sosyal sorumluluk projelerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz.

            Okul Müdürü Naci ŞEN; öğrencilerimizle bir günü beraber geçirerek, güzel bir gün yaşattık, özel eğitim öğrencilerimizin diğer öğrencilerden bir farkı yok, onlarda eğitilebiliyor, öğretilebiliyor. Bu öğrencilerimiz farklı öğrendiklerinden dolayı özel eğitim öğretmenlerimiz daha fazla emek veriyorlar, özverili çalışıyorlar. Paylaşmayı beraber çalışmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine bir nebze olsun vesile olduksa ne mutlu bizlere… Projemizin ikinci ayağını da okulumuzda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu sorumluluk projesinin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Değerler Kulübü danışman öğretmenlerim Kamuran ÇOBAN ve Alime COŞGUN’a, kulüp öğrencilerime, Çeltikçi İlk-Orta Okulu Özel alt sınıf öğretmenleri Mehmet SATAR, Ali CEREN, Serhat ESEN, Berna Akkoyun AFACAN’a , okul müdürü Ramazan TOK’a ve Anamur Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

         

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster