reklam
Ana Sayfa Gündem 1 Aralık 2016 2120 Görüntüleme

Almanya’nın Tutumu Bingen’le Kardeşliğimizi Etkileyecek

Almanya’nın Tutumu Bingen’le Kardeşliğimizi Etkileyecek

Mersin´in Anamur Belediye Meclisi, Almanya´nın Bingen Kenti ile 2011 yılında gerçekleştirdiği Kardeş Kent anlaşmasının dondurulması için ön çalışma başlattı. Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel, son gelişmeler hakkında Meclise bilgi verdi.

Mersin´in Anamur Belediye Meclisi, Almanya´nın  Bingen Kenti ile 2011 yılında gerçekleştirdiği  Kardeş Kent anlaşmasının dondurulması için ön çalışma başlattı.

 Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Gürel, son gelişmeler hakkında Meclise bilgi verdi. Belediye Başkanı Mehmet Türe, bunda Almanya´nın PKK´yı terör listesinden çıkarmasının etkili olduğunu söyledi. Bugün gerçekleştirilen Belediye Meclisi Ek gündem de konuyu dile getirten Belediye Başkanı Mehmet Türe; “Bizim 3 ülkede kardeş kentimiz var. Bunlardan birisi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne, diğer Azerbaycan Şemkir ve son olarak da Almanya´nın Bingen Kenti.

Bingen kenti ile gerçekten 2010 yılından bu yana çok güzel bir diyalog geliştiriyoruz. Anlaşma kağıt üzerinde kalmadı.  Sürekli gidiş gelişler sosyal projeler yaptık. Ama son zamanlarda Almanya hükümetinin devletinin ülkemizle ilgili bir takım olumsuz politikalar izlemesi hepimizi rahatsız ediyor gerçekten soykırımın kabul edilmesi oraya kaçan teröristlere ev sahipliği yapılması ve geri verilmemesi, Alman silahlarının Türkiye´ye verilmemesi ve kullanımının yasaklanması gibi çalışmalar olduğunu duyuyoruz.  Bunun yanında en acısı PKK terör örgütünün terör örgütleri listesinden çıkarılması gibi duyumlarımız var. Tabi biz ülkemizin hassas olduğu konulara belediyelerimizde meclis üyelerimizde duyarsız kalamayız. Bizde karşılığını veririz.” Dedi. Bu tür konularda hemen karar vermemek gerektiğini ve temkinli yaklaşılması gerektiğinin de altını çizen Türe;  “Ama acele etmemek lazım radikal kararları bir anda almamak lazım İstişare yapmak lazım. Ama kesin olarak şunu söylemek lazım. Bizde bu kardeş şehir anlaşmasına son veririz. Her ne kadar yerelde belediyeler olsak da,genelde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimizi ve devletimizin politikalarını desteklemek, kamuoyuna yaymak ve vatandaşa anlatmak durumundayız. Böyle bir karar olursa biz de tedbirimizi alırız. İnşallah bizim tahmin ettiğimiz gibi olmaz daha güzel olur ve biz de kardeş kent anlaşmamızı iptal etmeyiz devam eder.” Dedi.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster