reklam
Ana Sayfa Gündem 30 Kasım 2017 3156 Görüntüleme

13 Sayısının Gizemi

13 Sayısının Gizemi

Bazı toplumlarda 13 sayısının uğursuzluğuna olan inanç o kadar ileri gitmiştir ki, 13 fobisi bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş ve literatüre ‘triskaidekaphobia’ olarak geçmiştir.


Geçmişte yaşanan olaylara ilgili olarak 13 sayısı’na bir sürü anlamlar yüklenmiştir. Gerek dinler döneminde gerekse Mayalar zamanında,13 sayısı denk geldiği zaman takviminde yaşanan olaylara göre anlam kazanmıştır. Dolayısıyla kimileri için uğursuzluk ifade ederken kimileri için uğurlu gün olarak tayin edilmiştir.
Bu durum günümüzde hala devam etmektedir. Uğursuz olduğuna dair gelişen inanç oldukça yaygın olup yaşamı etkilemektedir. Örneğin ev kapılarına 13 numara verilmez, uçaklarda 13 no.lu koltuk yoktur. Yüksek binalarda 13. kat işlenmemiştir. 12A veya 14 olarak devam eder. İnsanların o katlarda kalmak istememelerinden dolayı bu tür çözümler üretilmiştir.
Bir yıl içinde ay’ın 13 kez dolunay olarak gözükmesini,13 sayısı’nın uğursuzluğuna duyulan inancın  yattığını söyleyenler de vardır.  

13 sayısı’nın uğursuzluğuna duyulan inancın kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara dayanmaktadır. Efsaneye göre ışık, neşe, saflık, masumiyet, barış ve güzellik tanrısı Balder İskandinavya topraklarında o zamanlarda bir ziyafet verir. Balder Vikking’lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga’nin oğulları olup, ay kraliçesi Nanna’nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, kötülüklerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder’i öldürür. 13 sayısı böylece tescillenir.
Benzer bir durumu Hiristiyan toplumunda Hz. İsa’nın son yemeğine uyarlarlar. Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekte 13 kişiden oluşur ve yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Böylece Hıristiyanlarda da inanç oluşmuş olur. Hıristiyanlar o günden sonra akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. O güne nikah tarihi almazlar. Doğumları, düğünleri o güne denk getirmemeye çalışırlar.
Müslümanlar için önemli olan bazı olayların gerçekleşme tarihinden hareket ederek rakamlar toplanmaktadır. Örneğin Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’ın doğum tarihi 571 dir ve rakamları toplamı 13′dür.
Bir diğer örnek de İstanbul 1453 yılı fethediliş tarihidir. Rakamları toplamı yine 13′dür. Dini açıdan yaklaşacak olursak, bunların İslam dininde karşılığı yoktur. Dinimiz hiçbir şeyi uğursuz saymamıştır.
Kimi toplumlar ise 13 sayısı’nı uğurlu görmektedir. Örnek verecek olursak Meksika’da, Kelkit ve Germenlerde bu sayı kutsal kabul edilmektedir. Çoğu insanın şanslı sayısı 13 dür.

sinemagif

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster