reklam
Ana Sayfa Foto Galeri, Gündem, video galeri 28.04.2015 2277 Görüntüleme

Mülteci Gemisi Mürettebatı Anamur Adliyesinde

Mersin’in Anamur İlçesi’nde yakalanan 388 mülteciden gemide yolcu olarak bulunanlar Mersin’e sevk edilirken, 2 gündür Jandarmada sorgulanan Suriye Uyruklu Kaptan Muhammed Sourtty(31), yardımcısı Mahar Saurıtı(27)  ve 9  mürettebat olmak üzere toplam 11 kişi Savcılığa sevk edildiler.  Jandarma  Demirören Karakol Komutanlığı ve Anamur Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan  gemi mürettebatı bugün saat  13:00’te önce Anamur Devlet Hastanesine götürülerek sağlık kontrolünden geçirildiler.  Kaptan ve Mürettebatı daha sonra Adliyeye sevk edildiler.
Merkezi İstanbul  Fatih’teymiş
Gemi Kaptanı Muhammad  Sourtty   bu işin İstanbul Fatih’te Deniz isimli  kişinin organize ettiğini söyledi.  İddiaya göre Memleketlerinden İstanbula gelen Suriyeliler, burada değişik yerlerde çalışmaya başlamışlar.  Ancak gerek toplumsal dışlamalar gerekse ücretlerin düşük olmasından dolayı Avrupa’ya gitmek istemişler. Fatih’te Deniz isminde bir kişi Gemiyi ayarlayarak İstanbuldan Önce  Güney Kıbrıs Rum Kesimine, oradan da İtalya’ya gitmek için yola çıktıklarını söyledi.
Yakalanmamak için rota değiştirmişler
Kendilerinden önceki rotalarda yaşanan  batma riskinden kurtulmak ve resmi makamlara yakalanmamak için rota değiştirdiklerini söylediği belirtilen Kaptan , bu işi 2 yıldır yaptıklarını itiraf etti.

Mürettebat içerisinde bulunan Mahar Saurıtı(27) ’nın ise mülteci sevki ve organizasyonu suçundan 6 ay önce de yakalandığı ortaya çıktı.   Mürettebatan birisi de Muş Nüfusuna kayıtlı 24 yaşındaki Muammer Kaya olduğu öğrenildi. Gemiden karaya alınan mültecilerin perişan halleri ilk kez kameralara böyle yansıdı.  Özellikle çocuklar ve kadınların bitkin halleri Jandarmayı da harekete geçirdi. Askerler yürümekte bile zorlanan  mültecilerin kollarına girerek ve çocukları kucaklarında taşıyarak yardım etmeye çalıştılar. Şahısların sorguları Anamur Adliyesinde devam ediyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster