reklam
Ana Sayfa Eğitim, Foto Galeri, Gündem, Magazin 20.02.2015 2375 Görüntüleme

İLK CEMRE HAVAYA DÜŞTÜ

Halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinen ve ısınmayı ifade eden cemrelerin ilki bugün havaya düştü.

Cemre ilk olarak havaya düşer. 19 – 20 Şubat 2015 tarihlerinde ilk cemre havaya düşer ve havalar yavaş  yavaş ısınmaya başlar. İlk cemrenin düşmesi ile havanın yüzü değişir ve ılımanlaşmaya başlar. Bu durumda ilk cemre sıcakların ve baharın gelişini müjdeler.

İkinci Cemre nereye ne zaman düşer?

İlk cemreden tam 1 hafta sonra yani 27 Şubat’ta ikinci cemre suya düşecek  ve sular ısınmaya başlayacak. Doğa canlanması ve yeşillenmesi olayına , ikinci cemrenin suya düşmesi denmiştir.

Üçüncü ve son cemre nereye ve ne zaman düşer?

Son cemre toprağa düşer. Toprak en son ısınan ve en zor uyanandır. Bu nedenle son cemre 6 Mart tarihinde toprağa düşecek  ve artık doğada bir uyanış başlayacaktır.

Anadolu’da sıklıkla kullanılan ve anlatılan cemre kültürümüzde yer etmiştir.

Cemre baharın müjdeleyicisi olarak bilinir ve Arapça “ ateş halinde” kor manasına gelmektedir. Bugün havaya düşecen cemre ile birlikte baharın gelişi başlamıştır.

Kış günlerinin sona ermesi ile birlikte miladi takvimde 15 Şubat’a gelindiğinde artık baharın uyanışı başlar ve havalarda ısınmaya soğuk kırılmaya başlar. Yüz yıllardır süre gelen kültürel bu inanış mevsim geçişlerinin insanlar üzerindeki etkisini göstermektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster