reklam
Ana Sayfa Eğitim, Foto Galeri, Gündem 19.03.2015 2173 Görüntüleme

Kemik:`Domuz gribi mevsimsel gripten daha zararsız`

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 gribinin normal gripten farklı bir özelliğinin olmadığını söyleyen Mersin İl Sağlık Müdürü doktor Aytekin Kemik; “Dünya Sağlık Örgütünün de verilerinde belirttiği gibi mevsimsel griple domuz gribinin hiçbir farkı yoktur. Diğer griplerden farklı olarak hayatımızı olumsuz etkilemez. 65 yaş üstü yaşlılarda ve iki yaş altı çocuklarda kalp ve şeker hastalarında, ciğerlerinde enfeksiyon olan hastalarda ölümcül olabilir. Bu da gripten değil, bu hastalıklardan kaynaklanır. Dedi. Veliler ise çocuklarını okullara göndermeye korkuyorlar.

Mersin’in Anamur İlçesi’nde  son günlerde yaşanan gripal enfeksiyonlar nedeni ile yaşanan ölüm vakaları İlçede tedirginliklere neden olurken, bazı veliler çocuklarını okullara göndermekten kaçınıyorlar. Öğretmenler , domuz gribi nedeni ile sınıflarında gelmeyen öğrencilerin olduğunu doğruluyor. Bazı öğrenciler ise eğitimlerine maskeleri ile devam ediyorlar. Veliler , çocuklarının domuz gribine yakalanma riskinden dolayı endişe duyduklarını ifade ediyorlar.
Basın toplantısında
İl Sağlık Müdürü Doktor Aytekin Kemik, konu hakkında Anamur Belediye Meclis Salonu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek katılımcıları bilgilendirdi. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı  Erken Uyarı Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı Saha görevlileri Doktor İlker Sevekoğlu ve Doktor H. Süha Görpelioğlu ile birlikte Anamur’a gelen Kemik’in toplantısına, Kaymakam Cengiz Cantürk, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.  Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Doktor Aytekin Kemik, şu ana kadar Anamurdan gelen iki vakanın domuz giribi vakası olduğunu ama ölüm nedenlerinin gripten değil, başka hastalıklarını gribin tetiklemesinden meydana geldiğini söyledi.
Domuz gribinin diğer griplerden bir farkı yok
Halk arasında domuz gribi olarak bilinen H1N1 gribinin normal gripten farklı bir özelliğinin olmadığını söyleyen  Mersin İl Sağlık Müdürü doktor Aytekin Kemik; “Dünya Sağlık Örgütünün de verilerinde belirttiği gibi mevsimsel griple domuz gribinin hiçbir farkı yoktur. Diğer griplerden farklı olarak hayatımızı olumsuz etkilemez.  65 yaş üstü yaşlılarda ve iki yaş altı çocuklarda kalp ve şeker hastalarında, ciğerlerinde enfeksiyon olan hastalarda ölümcül olabilir. Bu da gripten değil, bu hastalıklardan kaynaklanır. Dedi.
Basın toplantısına katılan muhtarlar ve veliler, İl Sağlık Müdürü ve katılımcılara endişe duydukları konuları sordular. Velilerin sorularını yanıtlayan Kemik, hiçbir endişeye gerek olmadığını söyledi.
Bu mikroplar mevsimsel olarak göçer
Bu mikroplar mevsimsel olarak havaların ısınmalarına bağlı güneyden kuzeye ve kuzeyden güneye geçiş yapar. Toplumsal bir önlem almak mümkün değil. Kişisel olarak hijyene özellikle el hijyenine dikkat etmemiz gerekir. Gribe yakalanmış vatandaşlarımız 4 gün içerisinde geçmezse aile doktorlarına gitmeleri gerekir. Bol miktarda mevsimsel meyve ve sebze tüketilerek ve dinlenmek sureti ile vücut direncinin güçlü tutulması gerektiğini kaydeden Kemik; “Evdeki bulaşma riski ile toplum içindeki bulaşma riski aynıdır. Bu nedenle toplumsal bir önlem almaya gerek yoktur. Endişeye gerek yok çocuklarımızı okullara gönderelim.” Dedi.  Veliler özellikle okullar, toplu taşıma yapılan araçlar ve kamu binalarının Türkiye Büyük Millet Meclisinde olduğu gibi ilaçlanmasını istediler.  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı  Erken Uyarı Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı Saha görevlileri Doktor İlker Sevekoğlu ve Doktor H. Süha Görpelioğlu iki gün süresince anamurda incelemelerde bulunarak raporlarını Halk Sağlığının internet sitesinden yayınlayacaklarını söylediler.

ssasass sasass sasas sasa

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster