reklam
Ana Sayfa Eğitim, Foto Galeri, Gündem, Politika 2.03.2015 2530 Görüntüleme

İKİ CESET VE YENİ BİR BEDEN

İtalyan cerrah Sergio Canavero “2017’de ilk kafa naklini yapacağım” dedi.

Canavero, 1970’li yıllarda doktor Robert White ve ekibinin bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine nakletmeyi başardığını, 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de maymunun ameliyattan sonra bilincini geri kazandığını ve araştırmacıları ısırmaya çalıştığını vurguladı.

Canavero  , bilim dergisine yaptığı açıklamada “Amerikan Nörolojik ve Ortopedik Cerrahlar Akademisinin ( AANOS ) yıllık haziran ayı konferansında , planlarını sunacak.

Vücutta görevini yapamayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemine “Organ Nakli” veya “Organ Transplantasyonu” denir.

HANGİ ORGAN VE DOKULARIN NAKLİ YAPILMAKTADIR?

-Böbrek  -Kalp kapağı-Karaciğer -Kornea-Kalp -Kemik-Akciğer -Kemik iliği-Pankreas -Deri-İnce bağırsak gibi organların nakli yapılabilmekteydi.

2017’de ilk baş nakli gerçekleştirilecek. Şimdi ise tıp dünyası yeni bir naklin ismini koymaya çalışıyor.

Kısaca anlatmak gerekirse , herhangi bir sebeple vücudunu kullanamayacak duruma gelen birine , sağlam vücut mu yoksa ,vücudu sağlam olan ancak kafasında problem olan birine baş naklimi.

Bu naklin adının beden naklimi yoksa baş naklimi olacağı tartışılmaya başladı. Çünkü bu nakil yapılırken iki beden ölmüş olacak ancak bunun karşılığında  yeni bir beden ortaya çıkacak.

Tartışılan bir başka konu ise , nakli yapılan kişinin doğum tarihi. Kimi uzmanlara göre kimlikteki doğum tarihi  kişinin kafasına göre düzenlense de , kimileri doğum tarihinde gövdenin daha önemli rol oynadığını savunuyor.

Canavero  , Sayısız sinirlerin yakından ve doğru olarak bağlanmış olması gerekir, bunu yanlarından  iyice sıkıştırılmış bir spagetti paketi şeklinde hayal edebilirsiniz. Makarna paketini bir noktadan keseceksiniz ve sonra her bir makarnayı kendi parçasına ekleyeceksiniz. Zaten ,Projenin en önemli noktası sinirlerin vücut ve baş tarafından algılanmasını sağlamak, dedi.

Bilim adamı, hastanın ameliyattan sonra, doku reddine karşı uzun bir tedavi göreceğine dikkati çekti. Ancak bu naklin önünde büyük engellerin bulunduğu ifade edildi. Ameliyatın masrafının 10 milyon avro olacağının tahmin edildiği, yaklaşık 100 gönüllünün bulunmasının ve etik sorunların aşılmasının da güç olduğu kaydedildi.

olu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Perşembe Günü Kavrulacağız

Perşembe Günü Kavrulacağız

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster