reklam
Ana Sayfa Foto Galeri, Gündem, Politika 26.03.2015 2022 Görüntüleme

GENEL SEÇİM VE ANAMUR’UN ETKİSİ

Dört yıllık bir aradan sonra yaklaşan genel seçimler , zaten kaynamakta olan siyaset kazanının altına iki odun daha attı.
Siyasi partilerde milletvekili aday adaylığı müracaatı , temayüller , eğilim yoklaması ve ön seçimler derken şimdi rüyalardan uyanıp , gerçek hayata dönme zamanı geliyor.
Aday adayı olan herkesin mutlaka , bir kesimden almış olduğu bir söz bir destek var. Hiç kimseden bir vaat bir söz almayan yada alamayanlarda zaten , referans olarak ALLAH ’ı göstermiş ve “ Tek Referansım ALLAH’tır “ diye kartvizit bile bastırmış.
Pekala biz Anamur ve Anamur ‘ lular olarak 7 haziranda yapılacak olan genel seçimin neresindeyiz ?
Mersin genelinde toplam 1.150.000 seçmen , Anamur’da ise toplam 46.500 seçmen olduğuna göre seçmen bazında Mersin’e etkimiz ve tepkimiz sadece % 4. Bir başka deyişle hiçbir siyasi parti , bir Anamurluyu kazanacak bir sıradan aday göstermese , bizde tüm ilçe seçmeni olarak tepkimizi ortaya koyup ,o siyasi partilere oy vermeyip, bağımsız bir aday çıkarsak kazandıramıyoruz.
O zaman seçmen sayımızı arttırmaya çalışalım. En yakın Bozyazı var seçmen sayısı 19.000 , biraz daha öteye gidelim Aydıncık seçmen sayısı 8.500 , az da yaylalara çıkalım Gülnar , seçmen sayısı 20.000 .
Dört ilçe bir araya geldiğimizde bile toplam seçmen sayımız 94.000 yani il seçmeninin % 8 ‘i.
Kısacası , bizim bölge halkı olarak birinci sıradaki milletvekili adayının seçilip seçilememesin de bir katkımız yok. Ancak 5. Sıradaki adayın seçilip seçilmeyeceğine de biz karar veririz.
O halde bizim Anamurlular olarak , siyasi partilerden ilk üç sıraya bir hemşerimizi koymalarını beklememiz , koymadıklarında da küsme lüksümüz yok.
Normal şartlar altında yapılacak olan bir genel seçimde , bugün itibari ile (Yarının ne getireceğini kimse bilemez) milletvekili dağılımı 4-3-4 şeklinde olur.
Bizim şuan ki en mantıklı beklentimiz ve temennimiz 4. en son 5. Sıraya bir hemşerimizin gelmesidir.
Ak Parti yada MHP’den 5. Sıraya gelecek bir Anamur ’lu milletvekili adayı , ilçe halkının siyasi tercihinde etkili olacaktır.
Tabi ki bu milletvekili adayının kimliği de çok önemli . Bölge halkımız bu konudaki seçiciliğini – inadını ve kararlığını bundan önceki seçimlerde göstermiştir.
Her iki parti içinde doğru aday kim olmalı sorusuna gelince, bunun cevabını da yarın verelim.
Abdullah UYSAL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster